„Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“, platí táto známa veta aj v praxi? Toto hovorí na to veda

Výskumníci po 80 rokoch potvrdili slávnu sociálnu teóriu a dokázali, že nepriateľ môjho nepriateľa je skutočne mojim priateľom.

nepriatel mojho nepriatelia je moj priatel
Zdroj: londondeposit / depositphotos.com

Určite ste už počuli vetu: “Nepriateľ môjho nepriateľa je mojim priateľom”. Výskumníci z Northwestern University dokázali, že to je naozaj tak. 

Možno ste nevedeli, ale táto veta vychádza z teórie sociálnej rovnováhy, ktorú sformuloval rakúsky psychológ Fritz Heider ešte v 40. rokoch. Jeho teória vysvetľovala, ako ľudia hľadajú rovnováhu vo svojich sociálnych kruhoch. Zaujímavosťou je, že najznámejšia veta je len jednou zo štyroch pravidiel, z ktorých sa teória skladá.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už viete, nepriateľ môjho nepriateľa je mojim priateľom. Popri tom však platí aj nasledovné:  

  • Priateľ môjho priateľa je mojim priateľom. 
  • Priateľ môjho nepriateľa je mojim nepriateľom. 
  • Nepriateľ môjho priateľa je mojim nepriateľom. 

Dokopy tieto pravidlá vedú podľa Heidera k vyrovnaným vzťahom.  

Výskumníci sa roky pokúšali Heiderovu teóriu potvrdiť pomocou rozličných výskumných metód, no všetky snahy skončili neúspechom. Výskumníci overovali teóriu pomocou sieťových modelov, no ukázalo sa, že všetky modely boli príliš zjednodušené na to, aby zachytili komplexnosť medziľudských vzťahov. Preto väčšina prác priniesla nekonzistentné výsledky.  

Nová štúdia z Northwestern University však dokázala úspešne integrovať dva kľúčové aspekty, vďaka ktorým Heiderova sociálna teória funguje. Vedci predpokladali, že v reálnom živote neplatí, že sa každý pozná s každým. Zároveň môžeme predpokladať, že niekto je priateľskejší ako iný. Väčšina modelov dokázala pracovať len s jedným faktorom.  

Teória skutočne platí

Keď však vedci našli spôsob ako do modelu zakomponovať oba faktory naraz, konečne sa im podarilo Heiderovu teóriu potvrdiť, po 80 rokoch od jej vytvorenia.  

“Vždy sme tušili, že táto forma sociálnej intuície funguje, no nevedeli sme prečo funguje. Stačilo nám len prísť na to, ako funguje matematika. Desaťročia sme sa mýlili a teraz vieme prečo. Skutočný život je komplikovaný a aby sme teóriu potvrdili, museli sme pracovať s dvoma predpokladmi. Museli sme sa opýtať kto pozná koho a predpokladať, že niektorí ľudia sú priateľskejší,” tvrdí István Kovács, jeden z autorov štúdie.  

Výskumníci pokračovali v štúdii experimentom, ktorý zahŕňal skupinky troch ľudí. Podľa Heiderovej teórie sociálnej rovnováhy predpokladáme, že ľudia chcú pohodlné harmonické vzťahy. Vo vyrovnanom vzťahu sa všetci ľudia majú radi. Ak to ale neplatí a jedna osoba nemá rada dvoch ľudí, títo dvaja sú priateľmi. Nevyvážené vzťahy vznikajú, keď sa traja ľudia nemajú radi navzájom alebo ak jedna osoba má rada dvoch ľudí, ktorí sa nemajú radi. Vtedy vzniká napätie.  

Autori štúdie tvrdia, že Heiderova teória sociálnej rovnováhy nám môže prezradiť viac ako len formovanie vzťahov. Na jej základe môžeme napríklad lepšie pochopiť extrémnu polarizáciu medzi rôznymi politickými presvedčeniami, ktorú pozorujeme aj dnes. Uvažujú ale aj o tom, že táto práca by nám mohla pomôcť lepšie pochopiť aj excitačné a inhibičné prepojenia medzi neurónmi v mozgu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre