Nepozornosť stála tohto muža životné úspory. Prišiel o viac ako milión dolárov v Bitcoinoch

Na účte mal viac ako 17 Bitcoinov, no malá nepozornosť pri sťahovaní aplikácie z obchodu App Store ho stála doslova všetko.

hacker odovzdal 70 tisic bitcoinov
Zdroj: Pixbay.com (PIRO4D) Vosvetetis.k (koláž)

Ide o nešťastie desaťročia, čistú nepozornosť človeka, alebo o chybu spoločnosti, ktorá má na starosti spravovanie obchodu s mobilnými aplikáciami? Príbeh Phillipeho Christodoulou rozhodne stojí za prečítanie a niektorým menej „pozorným“ používateľom možno otvorí oči. Bezpečnosť na internete určite netreba podceňovať a oči na stopkách by ste mali mať naozaj neustále. Práve to stálo spomínaného muža celoživotné úspory, ktoré zainvestoval do najpopulárnejšej kryptomeny Bitcoin.

O celoživotné úspory prišiel po stiahnutí „zlej“ aplikácie

Spomínaný muž mal vo svojej kryptopeňaženke viac ako 17,1 Bitcoinu, pričom sa jedného dňa rozhodol stiahnuť si aplikáciu „Trezor“ do svojho smartfónu iPhone. V čase krádeže išlo o viac ako 600 000 amerických dolárov, pričom pri dnešnom kurze by to predstavovalo viac ako 1 milión dolárov, presnejšie viac ako 800 000 eur. Phillipe sa však spoliehal na dobré zabezpečenie obchodu s aplikáciami App Store, ktorý je roky považovaný za omnoho bezpečnejší, ako jeho náprotivok obchod Play od spoločnosti Google. Bohužiaľ, v prípade aplikácie Trezor, ktorú si do svojho zariadenia Phillipe stiahol, išlo o podvodnú aplikáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácia sa skryla za meno známej spoločnosti

Aplikácia Trezor vzbudzovala nielen v očiach Phillipeho obrovskú dôveru a to z jedného podstatného dôvodu. Spoločnosť Trezor patrí medzi popredných výrobcov kryptopeňaženiek. Čo však si však množstvo používateľov, na čele s Phillipem, nevšimli bolo, že spoločnosť Trezor nemá oficiálnu aplikáciu pre smartfóny. Spoločnosť už v minulom roku na sociálnej sieti Twitter informovala, že aplikácie „Trezor“ v obchodoch Google Play a App Store nie sú nijako spojené s jej službami. Takmer určite tak ide o podvodné aplikácie, ktorých jediným cieľom je ukradnutie kryptomien z peňaženiek používateľov.

Po zadaní všetkých potrebných údajov pre „zobrazenie aktuálneho stavu“ jeho účtu s kryptomenou Bitcoin však Phillipe behom mihnutia okom prišiel o všetky svoje celoživotné úspory. Útočníci okamžite získali prístup ku jeho kryptopeňaženke, ktorá bola okamžite vybielená.

Podľa Phillipeho má aj Apple podiel na jeho strate

Podľa Phillipeho je však chyba na strane spoločnosti Apple. Ako uvádza portál Bitcoin News, Phillipe bol dlhoročným verným zákazníkom spoločnosti Apple. Spoločnosť s logom nakusnutého jablka však „zradila dôveru, ktorú v ňu mal“. Podľa Phillipeho sa má práve spoločnosť Apple starať o to, aby boli aplikácie v obchode App Store bezpečné. I keď má Phillipe z časti pravdu, s veľkou väčšinou sa zrejme zhodneme na tom, že tak dôležité údaje si jednoducho treba strážiť ako oko v hlave a v tomto prípade má väčšinový podieľ viny práve nešťastný Phillipeho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre