Niekoľko spôsobov, ako môžete zamedziť automatickým aktualizáciám Windows 10. Poznáte ich?

Pozrite sa, ako môžete pozastaviť, prípadne úplne zabrániť sťahovaniu a inštalovaniu Windows 10 aktualizácií.

Windows 10 zastavenie aktualizacii
Zdroj: Vosveteit

Windows 10 aktualizácie vo všeobecnosti prinášajú vylepšenia systému a nové funkcie. Nie však vždy aktualizácie prinesú len vylepšenia. Mnohokrát možno čítať správy aj o pokazených aktualizáciách, ktoré dokážu rozhádzať počítač. Druhým dychom treba povedať, že ide však o malé percento používateľov, ktoré majú negatívne skúsenosti s novými verziami operačného systému. Ako je však možné pozastaviť automatický proces aktualizácie systému? Existuje hneď niekoľko spôsob, a to ako dočasných, tak aj trvalých. My vám nižšie ukážeme 3 z nich.

Posuňte proces stiahnutia a inštalácie aktualizácií až o 35 dní

Prvý spôsob, ktorý vám ukážeme, slúži primárne na odsunutie aktualizácie na neskôr. Tento spôsob odporúčame väčšine používateľov a je dostupný prostredníctvom nastavení počítača. Otvorte si v prvom kroku prostredníctvom ponuky Štart nastavenia vášho počítača. Následne choďte do sekcie Aktualizácie a zabezpečenie. V rámci ponuky Windows Update zvoľte možnosť Rozšírené možnosti a následne v rámci ponuky Pozastaviť aktualizácie zvoľte vami požadovanú dobu, počas ktorej nechcete dostávať aktualizácie. Táto funkcie umožňuje pozastavenie aktualizáciu po dobu do 35 dní. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Windows 10_pozastavenie aktualizacii
Zdroj: Vosveteit

Nastavte si systém, že používate platené dáta a zastavte tak aktualizácie

V rámci ponuky Rozšírené možnosti ešte zostaneme. Dôvodom je, že v rámci tejto ponuky nastavení, si skontrolujte, či máte vypnutú funkciu sťahovania aktualizácií cez pripojenie účtované podľa objemu prenesených údajov. 

Windows 10 aktualizacie_kontrola stahovania pomocou platenych dat
Zdroj: Vosveteit

Teraz sa vráťte do hlavne ponuky Nastavení počítača. Následne otvorte položku Sieť a internet, kde v rámci ponuky Stav zvoľte možnosť Spotreba dát. Potom Zvoľte možnosť Upraviť limit a zvoľte napríklad hodnotu 1MB a dobu obnovovania dátového limitu každých 30 dní.

Hotovo, práve ste si nastavili funkciu, že máte bezplatný internet o objeme 1MB a vzhľadom na to, že Windowsu ste zakázali sťahovanie aktualizácii cez platený internet, tak nebude dochádzať k ich automatickému sťahovaniu a neskoršej inštalácii. Druhým dychom však musíme dodať, že túto hodnotu ste si nastavili pre východzí internet, ku ktorému ste aktuálne pripojený. V praxi to znamená, že ak sa pravidelne pripájate k rôznym Wi-Fi sieťam, tak treba tento postup opakovať pri každej Wi-Fi sieti.

Vypnite si aktualizácie pomocou systémových nastavení

Ďalšou alternatívou, ako môžete vypnúť proces aktualizácie systému, je pomocou systémových nastavení. Stlačte teraz klávesovú skratku Win tlačidlo + R a následne napíšte príkaz „services.msc“. 

Vypnutie aktualizacie Windows 10_services.msc funkcia
Zdroj: Vosveteit

Následne sa vám otvorí okno, ako môžete vidieť nižšie. Teraz vyhľadajte položku Windows Update a urobte na ňu dvojklik pomocou myšky. Otvorí sa vám ďalšie okno.

Windows Update_vypnutie aktualizacii
Zdroj: Vosveteit

V ďalšom kroku v rámci ponuky Startup type zvoľte možnosť Disabled a uložte toto nastavenie a reštartujte počítač. Pomocou tohto nastavenia zastavíte Windowsu funkciu zisťovania, sťahovania a aktualizácie systému.

Vypnutie aktualizacie Windows 10_services.msc funkcia_2
Zdroj: Vosveteit

Trvalé vypnutie sťahovania a inštalácie Windows 10 aktualizácií neodporúčame

Hore sme vám ukázali niekoľko spôsobov, ako môžete oddialiť, prípadne zamedziť sťahovaniu a inštalácii aktualizácií. Ako sme v úvode však spomínali, tak vám odporúčame len odďaľovať aktualizácie, a nie ich kompletne odstaviť. A to len v prípadoch, keď máte podozrenie, že update by vám mohol rozhádzať váš systém. Dôvodom je, že každý software je deravým a je len otázka času, kým potenciálny útočník zisti chybu vo softwari. Rovnako je to aj s operačným systémom Windows 10. Microsoft preto pravidelne uvoľňuje aj bezpečnostné aktualizácie, prostredníctvom ktorých sa viete vo veľkej miere vyhnúť tomuto typu problémov.

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným, a že nás podporíte sledovaním prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Vďaka tomu vám môžeme pravidelne a bezplatne prinášať nový obsah.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre