Nedostatok spánku cez týždeň nedoženiete počas víkendu. Najnovšia štúdia hovorí o negatívnych dopadoch, ktorými trpí značná časť ľudí

spanie pexels-photo-935777
Zdroj: Pexels.com

Vedci prišli s najnovšou štúdiou o tom, že nedostatok spánku počas týždňa nemožno kompenzovať  výdatnejším spánkom cez víkend.

Ak počas týždňa nemôžete spať dostatočne dlho, ostáva vám spoliehať sa už len na víkendový oddych. Podľa amerických vedcov žiaľ nevieme víkendovým spánkom dohnať deficit vzniknutý počas pracovného týždňa. K takémuto záveru prišli po malej štúdii s mladými dospelými. Pozitívny vplyv dlhšieho víkendového vyspávania je len krátkodobý. Typické metabolické zmeny spôsobené nedostatkom spánku pretrvávajú alebo sa znova objavia, akonáhle nie je spánok dostatočne dlhý. Zmeny sú naviac niekedy ešte závažnejšie pri kontinuálnom deficite spánku, ktorý podľa ich výsledkov jasne ovplyvňuje stravovacie návyky, biorytmus a metabolizmus cukru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci skúmali 36 zdravých mladých dospelých rozdelených do troch skupín, v ktorých mali predpísaných 9 dní spánkového režimu a pozorované boli účinky rôznych rytmov na rôzne faktory, vrátane stravovacích návykov a inzulínovej rezistencie. Účastníci prvej skupiny slúžili ako kontrolné subjekty a bolo im nariadených 9 hodín spánku každú noc. Druhá skupina mohla spať už len 5 hodín počas 9 dní, zatiaľ čo tretia skupina mohla spať 5 hodín v priebehu týždňa a cez víkend podľa chuti.

Nedostatok spánku má negatívny vplyv na naše zdravie

Ukázalo sa, že pri nedostatku spánku mali účastníci po obede čoraz väčšiu chuť na ďalšie občerstvenie. Počas víkendu došlo k upraveniu stravovacieho režimu na krátky čas, ale pri opakovanom nedostatku spánku dochádzalo k prejedaniu opäť. Účastníci z týchto dvoch skupín s obmedzeným spánkom vykazovali nárast hmotnosti. Navyše, nedostatok spánku súvisel s nižšou citlivosťou na inzulín. Telové bunky boli teda menej citlivé na inzulín a pri obzvlášť nízkej citlivosti na inzulín sa hovorí o inzulínovej rezistencii, ktorá je zvyčajne prvou známkou vzniku cukrovky.

Obzvlášť zarážajúcim zistením bol fakt, že citlivosť na inzulín, a to najmä vo svalových a pečeňových bunkách bola mimoriadne nízka v prípade tretej skupiny, ktorá sa usilovala dohnať nedostatok spánku cez víkendy.

Zdroj: wissenschaft-aktuell.de, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre