Nechali ste sa oklamať aj vy? Táto optická ilúzia nedáva internetu spávať!

Optické klamy sú dôkazom toho, že aj keď sa snaží, náš mozog nie je dokonalý.

Optická ilúzia nedá internetu spávať. Naleteli ste aj vy?
Zdroj: Twitter (Akiyoshi Kitaoka)

V japonskom meste Kjóto sa nachádza univerzita Ritsumeikan, na ktorej vyučuje profesor Akiyoshi Kitaoka. Medzi najväčšie vášne tohto experimentálneho psychológia patrí naše vizuálne vnímanie, presnejšie optické ilúzie a to, ako dokážu náš mozog popliesť.

Fanúšikovia optických klamov a iných trikov by si preto nemali nechať ujsť jeho Twitter účet, na ktorom zdieľa tie najlepšie optické ilúzie, aké dokáže nájsť, informuje IFL Science. Najnovšie sa venoval staršiemu druhu optickej ilúzie, ktorý sa zaoberá jasom. Hoci nejde o žiadnu prevratnú novinku, na príkladoch nižšie si môžete všimnúť, že je mimoriadne podmanivá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina optických ilúzií slúži na oklamanie vizuálneho zmyslu, ktorý sa milióny rokov vyvíjal na to, aby nám pomohol prežiť. Kedysi dávno naši predkovia nežili v mestách a nechodili do supermarketov „loviť“ potravu. Nachádzali sa v husto zarastených lesoch, kde museli medzi stromami nájsť lovenú zver alebo rastlinnú potravu. Počas ich pobytu sa neustále menili svetelné podmienky a ich oči sa museli neustále prispôsobovať.

Aj mozog sa vie pomýliť

Jedným z faktorov je celková hladina svetla, ktorá následne ovplyvňuje to, ako vnímame odrazivosť objektu a jeho jas. Samozrejme, že to, ako vnímame farby okolo nás ovplyvňujú aj ďalšie faktory, no náš mozog musí prakticky okamžite vyhodnocovať kvantum rôznych informácií. Aj za iných podmienok musí človek vedieť rozoznať jednotlivé objekty. Preto sa môže stať, že určitý predmet s rovnakou schopnosťou odraziť svetlo môže zmeniť odtieň alebo jas, aby sme ho dokázali lepšie rozlíšiť.

V 3D priestore si náš mozog dokáže poradiť a vždy sa snaží v rámci možností urobiť to najlepšie, čo vie, no v 2D priestore má trošku problém. Zaujímavé je, že hoci sme si vedomí tejto optickej ilúzie, vedci stále nedokážu vysvetliť ako vzniká.

Zaujímavosťou je aj štúdia z roku 2007. Tá dokázala, že rovnakej ilúzii naletia nielen ľudia, ale aj počítače. V praktickom experimente vedci zadali počítačovému programu úlohu sledovať povrchy objektov pod meniacimi sa svetelnými podmienkami. Experiment ukázal, že počítač vnímal dané povrchy presne ako človek vrátane toho, čo náš mozog dokázal uhádnuť a aj toho, kde sa pomýlil.

Program trénovali na množstve rôznych príkladov a výsledky experimentu naznačujú, že optické ilúzie môžu vznikať na základe našich predchádzajúcich skúseností. Optická ilúzia vo svojej podstate vzniká nesprávnym vnímaním určitého obrázku. Obraz vnímaný okom mozog interpretuje inak, ako zodpovedá realite.

V štúdii z roku 2007 autori píšu, že niekedy je najlepší spôsob, ako pochopiť vizuálne spracovávanie obrazu v mozgu, je študovať príklady, kedy toto vnímanie nefunguje správne. Nielenže optické ilúzie pomáhajú vedcom lepšie pochopiť najdôležitejší ľudský orgán, no zároveň sú pre nás aj zábavou.

Pozn. redakcie: Pôvodná verzia článku vyšla ešte v októbri 2022.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre