SpravodajstvoVeda a výskum

Ilúzia alebo vedecký fakt: Starnú dnes ľudia pomalšie ako v minulosti?

Ľudia na historických fotografiách sa častokrát javia oveľa staršie, než naozaj sú. Čo sa za tým ukrýva?

Všimli ste si už niekedy, že ľudia v minulosti vyzerali akosi staršie? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o akýsi klam a sčasti je to aj pravda, pretože každý človek starne iným tempom. Tento prípad však v sebe ukrýva kúsok pravdy a portál IFL Science vysvetľuje, prečo je to tak.

V určitom zmysle dnes ľudia starnú o čosi inak, za čo sú zodpovedné napríklad zmeny v životnom štandarde – Lepšia zdravotná starostlivosť a rozhodnutia týkajúce sa životného štýlu jednotlivca. Lepšie životné štandardy sa logicky prepájajú aj s dlhším životom, no tento zdanlivo logický vzťah sa môže výrazne prejaviť už v rozmedzí niekoľkých desaťročí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Populárny vedecký kanál Vsauce tvrdí, že ľudia dnes naozaj starnú pomalšie ako predchádzajúce generácie. Ako už bolo spomenuté, zmeny v životnom štýle sú jedným z hlavných dôvodov, prečo to tak je. V minulosti ľudia vykazovali iné pracovné návyky, no aj stravovanie a nutričné vlastnosti potravín sa líšili. Do toho sa pridávajú mnohé zlozvyky, napríklad fajčenie, s ktorým ste sa mohli stretnúť prakticky na každom kroku. Obrovským rozdielom je aj starostlivosť o pokožku, ktorá môže do veľkej miery ovplyvniť zdanlivý vek človeka.

Komplikovaná ilúzia

Potvrdzuje to aj štúdia z roku 2018, ktorá si všíma zmeny v biologickom starnutí vo vzťahu s vekom človeka. Štúdia sa zamerala na rozdiely medzi rokmi 1988 a 2010 a aj v tejto relatívne krátkej dobe si vedci všimli, že ľudia rovnakých vekov vyzerali mladšie ako predchádzajúce generácie.

„Biologický vek sa ale nemenil rovnako. Všimli sme si, že mladí muži vykázali väčšie zlepšenie ako mladé ženy,“ píšu autori štúdie.

Do úvahy brali autori aj faktory ako napríklad fajčenie. Muži fajčia čoraz menej, čo prispieva k vyrovnaniu hranice medzi biologickým vekom muža a ženy. Nie je to však jediný faktor, ktorý prispieva k tomu, že staršie generácie vyzerajú…staršie.

Podstatným je aj fakt, ako sa naše vnímanie módy postupom času menilo. Trendy, ktoré boli v móde desiatky rokov dozadu, vnímame ako zastarané. Automaticky teda vnímame každého, kto tento štýl nosí ako staršieho. Príkladom môže byť sveter ešte z čias komunizmu. Určite sa aj vo vašom albume nájde niekoľko fotografií, kde môžete vidieť člena rodiny s rovnakým odevom. V spojení so staromódnym svetrom ho môžeme vnímať ako staršieho, hoci za iných okolností by ste to o ňom nepovedali.

Perspektíva je ďalší dôležitý faktor toho, prečo sa nám zdá, že ľudia v minulosti boli akýsi starší, čo dokazuje aj experiment, ktorý môžete vidieť vo videu. Stačí niekedy naozaj málo, napríklad upraviť staršie fotografie tak, aby mali modernejšie účesy, či mejkap. V tomto prípade sa rozdiel medzi dvadsiatnikom pred tridsiatimi rokmi a dvadsiatnikom dnes stráca. Nie je to však len rozdiel v účese, ale aj detaily ako napríklad gestikulácia. Hypotéza preto naznačuje, že najväčšie rozdiely, ktoré vnímame pri pohľade na staršie generácie, vznikajú v našej hlave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close