Neandertálci neboli hlúpi. Dokázali vyrobiť materiál, ktorý dnes bežne vyrábame

Už Neandertálci vytvárali decht z brezovej kôry, ktorý používali ako lepidlo.

neandertalci
Zdroj: Erkrath, Mettmann, Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Človek má za sebou pôsobivú evolučnú históriu. S každou štúdiou sa dozvedáme viac o živote našich predkov, no napriek tomu je pre nás stále veľkou záhadou, ako sa postupom času zlepšovali naše schopnosti a kognitívne vlastnosti. Nová štúdia vedcov z TU Deft ukazuje, ako by sme mohli lepšie popísať evolúciu Neandertálcov a prvých moderných ľudí.  

Decht z brezovej kôry je jeden z prvých dôkazov vytvorenia nového materiálu našimi predkami. V rámci štúdie preto autori preskúmali spôsoby, akými naši predkovia tento materiál vytvárali. Popri tom zisťovali, aká miera kognitívnej vyspelosti je potrebná na to, aby dokázali Neandertálci decht vyrobiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Neandertálci viac než raz použili pomerne komplexné postupy na to, aby decht získali. Na to, aby boli niečoho takého schopní, potrebovali poznať spôsob, ako sa vysporiadať s množstvom informácií,” tvrdí vedúci štúdie, doktor Paul Kozowyk.  

Kozowyk spolu so svojimi kolegami naznačujú, že sa Neandertálci pravdepodobne spoliehali na niekoľko kognitívnych vlastností, ktoré si archeológovia spájajú s moderným spôsobom myslenia a správania. Jednou z oblastí, ktorej sa vedci venovali, bolo škálovanie výrobného procesu. Z archeologických dôkazov je jasné, že naši predkovia dokázali z brezovej kôry vyrobiť decht, ktorý následne používali ako lepidlo. Zároveň ale autori poukázali na to, že ak chceli naši predkovia vyrobiť väčšie množstvo dechtu, museli výrobný proces škálovať, čím sa zvýšila aj komplexnosť celého procesu.  

V praxi to znamená, že vyrobiť viac dechtu je pochopiteľne náročnejšie. Ak náš predok pracoval sám, musel zvoliť iný a hlavne komplikovanejší proces výroby. Ak pracoval v skupine, mohli si Neandertálci prácu rozdeliť. Tak, či onak, nech sa naši predkovia vydali akýmkoľvek smerom, museli mať vycibrenejšie schopnosti, či už manuálne alebo komunikačné.  

“V našej práci netvrdíme, že Neandertálci používali konkrétnu metódu. Tvrdíme, že akákoľvek metóda si vyžadovala schopnosť spracovania informácií, ktorá je za hranicou jednoduchého správania,” vysvetľuje Kozowyk.  

Aké materiály mali naši predkovia k dispozícii?

Ďalšou dôležitou časťou výskumu je štúdia materiálov. Vedci musia mať čo najlepšiu predstavu o tom, v akých podmienkach prví ľudia žili. Potom musia čo najlepšie pochopiť, aké materiály mali naši predkovia k dispozícii a čo všetko s nimi dokázali urobiť. V tomto smere bol výskum vedcov viac praktický. Experimentálnymi spôsobmi vytvárali decht a následne skúmali jeho rôzne vlastnosti, napríklad lepivosť. Pochopenie toho všetkého vedcom následne umožní lepšie pochopiť rozhodnutia, aké naši predkovia v minulosti vykonali.  

Naši predkovia mohli poznať viacero spôsobov, ako spojiť dve veci dokopy. Výroba dechtu sa však v naprieč rannou históriou človeka objavovala opakovane. Znamená to, že práve decht mohol byť pre našich predkov najlepším možným riešením spomedzi všetkých metód, ktoré mali k dispozícii. Autori zároveň poukazujú na to, že ak naši predkovia dokázali decht vyrobiť, potom mohli byť kognitívne na oveľa vyššej úrovni, než sa predpokladalo.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre