Najväčšia záhada prehistórie: Vytvárali naši skorí predkovia tieto sférické artefakty?

O vápencových sféroidoch diskutujú vedci už roky. Hoci ich význam ostáva zatiaľ skrytý, už vieme, že vznikali úmyselne činnosťou našich predkov.

vyroba kammenych nastrojov predkovia_titulka
Zdroj: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Vápencové sféroidy sú záhadné útvary, ktoré sa objavovali od obdobia olduvan, až po podbobie stredného paleolitu. O význame týchto útvarov vedci intenzívne diskutujú už veľa rokov.  

Tieto sféroidy možno považovať za jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich, no zároveň najmenej chápaných archeologických artefaktov. Mnohí výskumníci uvažujú, že by mohli byť vedľajšími produktmi iných procesov. Výskumníci z Hebrew University of Jerusalem sa v rámci novej štúdie pozreli na tieto útvary lepšie a ponúkajú nám iný pohľad na to, ako naši prví predkovia artefakty vyrábali. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej práci analyzovali zbierku 150 sféroidov, ktorá sa našli na archeologickom nálezisku Ubeidiya a datujú sa približne 1,4-miliónov rokov do minulosti. Pri výskume vedci použili najmodernejšie 3D analytické metódy. Nálezisko Ubeidiya sa považuje za najstaršie svojho druhu mimo Afriky, preto je pre výskumníkov mimoriadne dôležité.  

Vedci v rámci práce rekonštruovali spôsob, akým mohli naši predkovia tieto záhadné predmety vyrábať, pričom odhalili fascinujúci vzorec. Ukázalo sa, že tieto sféroidy vznikali s určitým cieľom, teda nešlo o náhodný vedľajší produkt. Počas výroby tohto objektu sa povrch sféroidu nestával čoraz viac hladším, namiesto toho sa stávali viac okrúhlymi. Znamená to, že ešte pred začatím výroby mali naši predkovia v hlave jasný cieľ vytvoriť takýto sféroid. Zároveň autori poukazovali na to, že vyrobenie takéhoto tvaru si vyžadovalo naozaj vynikajúce štiepacie schopnosti.  

Najväčšia záhada prehistórie: Prečo vyrábali naši prví predkovia tieto sférické objekty?
Zdroj: Muller et. al. 2023

Úmysel a dostatočné schopnosti

Objav vedcov mení našu predstavu o schopnostiach prvých predkov človeka a ich vzťah z technológiou. Sféroidy z náleziska Ubeidiya jasne poukazujú na to, že už prví hominini mali snahu vytvoriť symetriu v kameni. Táto snaha bola samozrejme úspešná. Výskum otvára dvere do nového smeru, v rámci ktorého môžu vedci skúmať kognitívne schopnosti našich mimoriadne vzdialených predkov.  

Autori štúdie v rámci práce dokázali, že sféroidy museli vzniknúť úmyselne. Čo sa však týka ich pravého významu či dôležitosti, na to zatiaľ odpoveď nemáme. Podobné objekty však môžeme právom považovať za jednu z najfascinujúcejších záhad prehistorického obdobia. Začali sa objavovať pred 2-miliónmi rokov a archeológovia ich nachádzajú naprieč Afrikou, Áziou či stredným východom. Niektoré sú okrúhlejšie ako iné, no všetky podobné artefakty poukazujú na rovnaký účel. 

Niektorí tvrdia, že tieto sféry naši predkovia vyrábali preto, aby ich mohli hádzať, pravdepodobne ako zbraň. Iní vedci sa zastávajú názoru, že ich naši predkovia použili na to, aby mohli zlomiť kosti a získať z nich kostnú dreň. Výskumu záhadných sféroidov sa venovalo už množstvo štúdií, no ani tým sa nepodarilo nájsť ich skutočný význam.  

Nech už bol však ich účel akýkoľvek, významným zistením je to, že už prví hominini boli schopní úmyselného konania a zároveň mali dostatočné schopnosti na to, aby svoj cieľ vyplnili.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre