NBÚ varuje, voľby prezidenta sa blížia, útočníci sa takto môžu pokúsiť ovplyvniť verejnú mienku. Na toto sa pripravte!

Dezinformátori, podvodníci a ďalší sa môžu pokúsiť meniť verejnú mienku alebo vás skúsia okradnúť.

deepfake vloby slovensko
Zdroj: I'm friday / Shutterstock.com, Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Prezidentské voľby sa blížia a s prvým kolom už túto sobotu, 23.3. portál Národného bezpečnostného úradu varuje, že práve v tomto poslednom týždni sa môžeme stretnúť so zvýšeným rizikom deepfake obsahu, ovplyvňovania verejnej mienky a iných útokov.  

Práve v tomto týždni by ste si mali dať obzvlášť pozor na falošné profily volebných kandidátov, ktoré sa vás môžu cez sociálne siete pokúsiť zmanipulovať. Metódy sociálneho inžinierstva môžu podvodníci využiť napríklad na phishingovú kampaň, v rámci ktorej žiadajú menom volebného kandidáta “príspevok” na kampaň.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za nadchádzajúce voľby sa môžu podvodníci skryť aj v prípade iných phishingových útokov. Zvýšený pozor si dajte aj na nevyžiadané telefonáty, e-maily či SMS správy, ktoré vás budú vyzývať na kliknutie na priložený odkaz. Touto cestou sa môžu útočníci pokúsiť dostať prístup k vašim heslám alebo iným citlivým údajom.  

NBÚ upozorňuje aj na zvýšený výskyt deepfake obsahu. Dnes je až desivo jednoduché vytvoriť video, na ktorom politický kandidát hovorí prakticky čokoľvek. Týmto krokom sa môžu útočníci pokúsiť ovplyvniť verejnú mienku a diskreditovať kandidáta. Užívatelia by nemali teda okamžite veriť všetkému, čo vidia alebo počujú. Rozšírený je nielen video deepfake, ale aj falošné fotografie alebo komentáre na sociálnych sieťach.  

Informácie by ste si preto mali overovať vždy z oficiálnych zdrojov. Nimi sú oficiálne stránky kandidátov a profily označené symbolom overeného účtu. Deepfake videá sú zámerne vytvorené tak, aby v sledovateľovi podnietili emócie, väčšinou negatívne, ako hnev a rozhorčenie. Chápeme, že pod vplyvom emócií môže človek konať zbrklejšie, no to je presne to, čo sa útočníci pokúšajú dosiahnuť.  

Pozor na škandalózne videá

S emóciami sa úzko viaže aj samotný obsah videa. O jeho dôveryhodnosti by ste mali pochybovať aj v prípade, ak osoba na videu hovorí ťažko uveriteľné, častokrát až škandalózne tvrdenia. Deepfake videá spoznáte aj tak, že mimika hovoriacej osoby a emócie na tvári častokrát nezodpovedajú tomu, čo hovorí. Veľa deepfake obsahu sa vyznačuje aj robotickým hlasom alebo zvláštnou výslovnosťou.  

NBÚ zároveň varuje aj pred DDoS útokmi. Toto varovanie je určené skôr samotným politickým kandidátom, no aj ako užívateľ by ste mali očakávať, že oficiálna stránka kandidáta môže na určitý čas padnúť a nenačíta sa.  

Celkovo si dávajte v predvolebnom období pozor na nevyžiadane SMS správy, hovory, e-maily alebo kontaktovanie na sociálnych sieťach. Ak sa vám ozve sám “politik” a žiada od vás peniaze, s istotou ide o podvod a na takúto správu nereagujte. Zároveň sa nenechajte ovplyvňovať propagandou a falošným obsahom. Ak vás video, fotografia alebo komentár rozruší, pokojne si ho prečítajte znova a pozrite sa, či skutočne prišiel z overeného zdroja. Ak ste sa stali obeťou podobného, ale aj hocijakého iného podvodu, nebojte sa kontaktovať políciu a Národné centrum kybernetickej bezpečnosti.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre