NBÚ: „Menej je niekedy viac“. Úrad vyzýva, aby sme na internete nezdieľali o sebe tieto informácie, inak sa vystavujeme nebezpečenstvu!

Národný bezpečnostný úrad varuje občanov pred zneužitím ich údajov na sociálnych sieťach. Čo máme urobiť pre svoju bezpečnosť a prečo je to dôležité?

ake citlive udaje by sme nemali zdielat_titulka
Zdroj: Jo Best / shutterstock.com a alexskopje / shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Národný bezpečnostný úrad pravidelne informuje občanov o bezpečnostných hrozbách v internetovom priestore. Nedávno na svojom facebookovom profile zverejnil niekoľko konkrétnych odporúčaní na ochranu pred hrozbami na sociálnych sieťach.

Aké informácie je nebezpečné zdieľať?

Národný bezpečnostný úrad menuje niekoľko druhov informácií, ktoré by ste pre vlastnú bezpečnosť nemali zdieľať nikde na internete. Ide o:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Informácie, na základe ktorých sa dá zistiť, kde sa práve nachádzate.
  • Informácie o tom, že práve nie ste doma.
  • Heslá.
  • Prihlasovacie údaje.
  • Doklady,
  • iné dáta, ktoré by mohli útočníkovi pomôcť a vám ublížiť.

Informácie o polohe vedia útočníci využiť veľmi jednoducho. Nemusia vás pri tom ani napadnúť priamo, stačí, aby vedeli, že váš domov je aktuálne neobývaný, a teda nestrážený. Zvlášť si teda dávajte pozor na fotky a videá z dovolenky. Týždeň pri mori totiž znamená týždeň času pre vykrádačov.

Prihlasovacie údaje, heslá a doklady sa takisto môžu stať subjektom krádeže. Oproti fyzickému vlámaniu je však takúto krádež dokážu vykonať nenápadne, skryto v online priestore.

Dávajte si pozor na priateľov

Aj ak ste povolili zdieľanie svojich príspevkov iba pre svojich priateľov na sociálnych sieťach, musíte si byť 100% istí, že medzi vašimi priateľmi či sledovateľmi, sú skutočne iba ľudia, ktorých poznáte a ktorým môžete veriť.

Národný bezpečnostný úrad preto vyzýva k „auditu priateľov„. Odporúča vymazať všetkých priateľov, ktorých nepoznáte.

Najlepšie urobíte, ak budete mať nastavené súkromie tak, aby vaše príspevky videli len ľudia, ktorým dôverujete a sú vám blízki.

Vypnite si lokalizáciu

Samozrejme, Mapy Google vám bez polohy fungovať nebudú. Podľa Národného bezpečnostného úradu však mnohé služby požadujú prístup k vašej polohe, ale vo väčšine nie je potrebné, aby ste im ho udelili.

Ak by došlo k úniku dát, alebo rovno k zneužitiu týchto údajov, boli by ste súčasťou databázy, ktorá vie byť útočníkom veľmi nápomocná.

Čo nám hrozí, ak si nebudeme dávať pozor?

Spôsobov, ako sa môžeme kvôli ľahostajnosti dostať do nepríjemných situácií je viacero. V tomto článku sme už spomínali nebezpečenstvo ukradnutia našich údajov, alebo aj fyzického majetku.

Na základe údajov, ktoré útočníci o vás majú, vám môžu cez správy posielať linky alebo súbory s vírusmi, alebo od vás metódami sociálneho inžinierstva podvodom pýtať peniaze. Príkladom sú tzv. romantické podvody, či podvodné telefonáty.

Ak o vás získajú útočníci, buď priamo cez sociálne siete, alebo nepriamo cez phishingový útok, informácie o bankovníctve, môžu vám za pár klikov vybieliť bankový účet.

Pamätajte, že všetky informácie, názory, fotografie, či videá, ktoré kedykoľvek nahráte na internet, na ňom v nejakej forme môžu ostať navždy a môžu byť zneužité proti vám. Buďte preto pri ich zdieľaní obozretní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre