SpravodajstvoVeda a výskum

NASA vytvorila model, ktorý ukazuje ako sa počas pandémie zmenila kvalita ovzdušia

Vedci hovoria, že sú prekvapenými z vplyvu ľudskej činnosti na kvalitu ovzdušia

Aktuálne prebiehajúca pandémia v mnohých smeroch ovplyvnila naše životy. Vo výraznej miere bola znížená mobilita obyvateľov vrátane priemyselnej aktivity vo viacerých regiónoch sveta. Vedci si hneď začali všímať, ako to pozitívne vplýva na Zem z pohľadu znižovania celosvetových emisií uhlíka.

Vplyv človeka na Zem je enormný

Najnovšie americká NASA hovorí, že v dôsledku reštrikčných opatrení sa Zem stala výrazne „zelenšou“. Dôvodom je, že spomalenie priemyslu, či obmedzenie mobility ľudí, malo za následok zníženie emisií oxidu dusičitého o ~20% od februára. Štúdia bola publikovanou v magazíne sciencedaily.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V niektorých ohľadoch ma prekvapilo, o koľko to kleslo,“ uviedol vo vyhlásení vedúci projektu a výskumný pracovník NASA Christoph Keller. „Mnoho krajín už urobilo veľmi dobrú prácu pri znižovaní svojich koncentrácií oxidu dusičitého za posledné desaťročia v dôsledku predpisov o čistom ovzduší, ale naše výsledky jasne ukazujú, že stále existuje významný príspevok založený na ľudskom správaní.“

Vedci z NASA sa k tomuto výsledku dopátrali na základe vytvorenia modelu znečistenia ovzdušia, ktorý porovnával hypotetickú situáciu, ak by pandémia nenastala s aktuálnou situáciou. Emisie oxidu dusičitého sa spájajú hlavne s dopravou a priemyselnou činnosťou človeka. Zatiaľ čo vo mnohých mestách došlo k poklesu emisií niekde na úrovni od 20% do 50%, tak v prípade talianskeho Milána, pokles znečistenia bol v porovnaní s ostatným svetom najvýraznejším – hovoríme o 60% znížení emisií oxidu dusičitého. Zároveň treba dodať, že vedci robili analýzu na základe údajov zo 46 krajín a pozorovania 5756 miest, z ktorých mali dáta zloženia atmosféry v takmer reálnom čase.

Výsledky štúdie hovoria, že musíme v našom správaní dačo zmeniť

„Modelová simulácia a analýza strojového učenia prebiehali v Centre pre simuláciu podnebia NASA. Jeho scenár „nezvyčajného fungovania“ ukázal alternatívnu realitu verzie roku 2020 – verziu, ktorá nezaznamenala žiadne neočakávané zmeny v ľudskom správaní vyvolané pandémiou.“  píše NASA v publikovanej tlačovej správe.

„Všetci sme vedeli, že výluky budú mať vplyv na kvalitu ovzdušia,“ uviedol Keller vo svojom vyhlásení. „Bolo tiež jasné, že bude ťažké vyčísliť, koľko z týchto zmien súvisí s reštrikčnými opatreniami v porovnaní so všeobecnou sezónnosťou alebo premenlivosťou znečistenia.“

Ako ovplyvnili reštrikčné opatrenia vaše správanie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close