Huawei zostal zaskočený. Najväčší konkurent v oblasti 5G, spoločnosť Ericsson, sa ich zastala

Borje Ekholm otvorene kritizoval rozhodnutie švédskych úradov, prostredníctvom ktorého bol Huawei vylúčený z budovania 5G sietí v krajine

Huawei 5G
Zdroj: Pxiabay.com (byrev), Vosveteit.sk

Švédsky telekomunikačný úrad (PTS) približne mesiac dozadu odobril súťaž týkajúcu sa 5G frekvencií, o ktoré budú môcť v krajine zabojovať 4 spoločnosti. Jednou z podmienok súťaže však bolo, že pri budovaní 5G infraštruktúry nemôžu byť použité produkty spoločností Huawei a ZTE pričom v prípade, ak už boli použité v prípravných či iných fázach, tak musia byť nahradenými do roku 2025.

V praxi toto obmedzenie vylučuje spoločnosť Huawei z možného podieľania sa na budovaní 5G sietí v krajine. Paradoxne, spoločnosti Huawei sa zastal najväčší konkurent, spoločnosť Ericsson.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Toto rozhodnutie obmedzuje voľnú súťaž a obchod“

Generálny riaditeľ spoločnosti Ericsson, Borje Ekholm, sa k tomu kroku švédskych úradov vyjadril v negatívnom slova zmysle. Na margo rozhodnutie totiž povedal, že týmto spôsobom dochádza k obmedzeniu voľnej súťaže a obchodu. Rovnako prízvukoval, že zákaz bude mať za následok aj oddialenie zavedenie novej technológie do praxe. Okrem iného za spomenutie určite stojí povedať, že obdobnú situáciu  Švédsko už v minulosti zažilo. Pri zavádzaní 4G sietí krajina ako taká „zaspala“, čo malo negatívny dopad na rozvoj ekonomiky. Na tému upozornil portál gsmarena.com.

Ekholm ďalej uviedol, že ich spoločnosť „je postavená na príležitosti slobodného obchodovania“ a z jeho pohľadu je dôležité mať otvorené trhy, čo je v tomto prípade rozpore s ich filozofiou. Rovnako spomenul, že Švédsko odbočilo od odporúčaní Európskej únie, ktoré hovorili o voľnom obchode bez nezmyslených obmedzení, či zákazov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre