NASA ukázala dramatické video, ako stúpli hladiny morí medzi rokmi 1993 a 2022. Situáciu už nemožno ďalej ignorovať

Globálne otepľovanie so sebou prináša aj dvíhanie morských hladín, čo môže ohroziť pobrežné komunity.

zdvihanie hladiny mori
Zdroj: NASA's Scientific Visualization Studio

Globálne otepľovanie je problém, ktorý už nemôžeme ďalej ignorovať. Experti varujú, že ak nezareagujeme čo najskôr, v budúcnosti nám hrozí, že zmeníme množstvo dôležitých ekosystémov, čo by malo na život na Zemi obrovský dopad.

S klimatickými zmenami sa častokrát spomína aj zvyšovanie hladiny mora. V polárnych oblastiach dochádza k roztápaniu ľadu a všetka voda uniká do oceánov planéty. Ak sa hladiny zdvihnú o niekoľko centimetrov, pobrežné komunity by boli ohrozené. Mnohé oblasti sa už na dvíhanie morských hladín pripravujú a snažia sa zabrániť najhoršiemu možnému scenáru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dvíhanie morských hladín je však pomerne abstraktný pojem a len málokto si dokáže skutočne predstaviť, čo sa pod tým ukrýva. Americká NASA nedávno vytvorila simuláciu, ktorá nám ukazuje oceán cez periskop. Všimnúť si na nej môžeme ako sa menila hladina vody medzi rokmi 1993 a 2022. Otepľovanie planéty a roztápanie polárneho ľadu na dvíhanie hladiny vplýva najviac, no výška oceánu sa môže líšiť aj na základe iných faktorov. Medzi ne radíme napríklad geografiu, lokálnu klímu, interakcie kvapaliny s gravitáciou a rotáciu planéty.

Na základe dát zachytávajúcich časové rozmedzie 20 rokov sa však vedcom podarilo vytvoriť pôsobivú vizualizáciu, ktorá nám jasne ukazuje, ako naša činnosť mení tvár planéty.

Situácia je vážna

Globálne otepľovanie so sebou prináša nielen vyššie teploty, ale aj s nimi spojené dlhšie obdobia extrémnych súch alebo naopak záplav. Americká NASA už v minulosti informovala o tom, že suchá a záplavy zodpovedajú až za 20% ekonomických strát nielen na území Spojených štátov, ale aj v iných kútoch sveta. Najdevastujúcejšie účinky pociťujú hlavne rozvojové krajiny. V práci dokazujú, že intenzita súch a nadmerných zrážok sa úzko prepája s globálnym otepľovaním.

Ak nezakročíme teraz, situácia sa môže v budúcnosti niekoľkonásobne zhoršiť. V prípade najhoršieho scenára globálneho otepľovania bude ľudstvo čeliť brutálnym ekonomickým či poľnohospodárskym problémom. Niektoré štúdie hovoria aj o planéte, ktorá by bola pre ľudí absolútne nehostinná. Podľa súčasných sľubov svetových vlád nás do roku 2100 čaká zvýšenie teplôt až o 2.7 stupňov Celzia, čo je mimoriadne nebezpečná hodnota. Takéto oteplenie so sebou prinesie požiare, suchá, záplavy a zmeny ekosystémov v škále, akú si zatiaľ nevieme ani len predstaviť.

Už dnes môžeme pozorovať, čo robí globálne otepľovanie s našou planétou. Najvýraznejšie obdobie extrémnych dažďov začalo v Afrike v roku 2019 a stále prebieha. Počas tohto obdobia stúpla hladina Viktóriinho jazera približne o jeden meter. Najväčším problémom je ale to, že aj keby sa ľuďom podarilo globálne otepľovanie v budúcnosti zastaviť a zraziť emisie na nulu, už môže byť neskoro. Nachádzame sa na prelome niekoľkých bodov zlomu, čo znamená, že ak sa určitý ekosystém dostane za hranicu bodu zlomu, zmeny v ekosystéme budú prebiehať bez ohľadu na to, aké podmienky naň vplývajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre