NASA odhalila časť nástrojov, ktoré ponesú so sebou astronauti na Mesiac. Pozrite sa, čo všetko budú skúmať!

Astronauti sa vrátia na povrch Mesiaca v roku 2026 a NASA vyberá najlepšie vedecké prístroje, ktoré poletia s nimi.

NASA vyberá prístroje, ktoré poputujú s astronautmi na Mesiac
Zdroj: DALL-E

Americká NASA sa v rámci programu Artemis plánuje vrátiť späť na povrch Mesiaca. Zatiaľ čo astronauti tvrdo trénujú na ďalšiu historickú misiu, vesmírna agentúra vyberá prvé vedecké prístroje, ktoré si so sebou na misiu ponesú.  

Ľudia pristanú na južný pól Mesiaca v misii Artemis III. Ako vysvetľuje vesmírna agentúra, astronauti na povrchu nainštalujú trojicu inštrumentov, ktoré poskytnú informácie o prostredí Mesiaca, o tom čo sa deje pod povrchom a získajú dáta, ktoré ľuďom pomôžu prežiť v nehostinnom prostredí našej prirodzenej družice.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Artemis predstavuje novú odvážnu éru vesmírneho prieskumu, pri ktorej ľudská prítomnosť posilní vedecké objavy. S týmito inovatívnymi prístrojmi na povrchu Mesiaca sa vydávame na transformačnú púť, ktorá naštartuje našu schopnosť objavovať vesmír v spolupráci človeka a stroja. Ide o úplne nový spôsob ako pristupovať k vede,” tvrdí zástupkyňa administrátora NASA, Pam Melroy.  

Nové vedecké inštrumenty zároveň pomôžu agentúre získať cenné poznatky, ktoré by im pomohli pri programe cesty z Mesiaca na Mars. Vedci vysvetľujú, že tieto prístroje majú zároveň slúžiť na naplnenie hlavných úloh programu Artemis. Medzi ne patrí výskum prchavých látok na južnom póle Mesiaca a čo najväčšie zníženie rizika pre astronautov, ktorí vystúpia na povrch a budú tam pracovať. 

Vo všetkých troch prípadoch NASA zvolila prístroje, ktoré by mohli byť súčasťou nákladu misie Artemis III. Tá poletí v roku 2026, ak všetko pôjde podľa plánu. NASA ale vysvetľuje, že náklad sa môže ešte v budúcnosti zmeniť. Definitívny zoznam toho, čo všetko si misia zoberie so sebou, budú výskumníci určovať neskôr.  

Aké prístroje pôjdu na Mesiac?

Jedným z prístrojov je LEMS (Lunar Environment Monitoring Station). Ide o kompaktný seizmometer, ktorý navrhli na dlhodobé pozorovanie seizmickej činnosti na povrchu Mesiaca. Presnejšie chcú vedci skúmať zemetrasenia v oblasti južného pólu Mesiaca. Prístroj popritom zmapuje regionálnu štruktúru kôry a plášťa Mesiaca.  

Druhým prístrojom je LEAD (Lunar Effects on Agricultural Flora). Tento prístroj zistí, aký dopad má prostredie Mesiaca na pestovanie plodín. Prístroj bude sledovať fotosyntézu rastlín, ich rast a ako sa vyrovnávajú s rôznymi zaťažujúcimi podmienkami, napríklad nižšou gravitáciou a vyššou dávkou radiácie. Výsledky tohto experimentu vedcom viac prezradia o možnosti pestovania plodín vo vesmíre.  

Posledným prístrojom je LDA (The Lunar Dielectric Analyzer). Tento prístroj sa lepšie pozrie na schopnosť lunárneho regolitu šíriť elektrické polia, ktoré sú kľúčom pri pátraní po ľade na Mesiaci. Zariadenie odsleduje dielektrické zmeny spôsobené meniacim sa uhlom Slnka tým, ako Mesiac rotuje. Zároveň sa pokúsi nájsť formáciu námrazy alebo ložiská ľadu.  

NASA vysvetľuje, že vo všetkých troch prípadoch ide o prístroje, ktoré využijú hlavne to, že tentokrát sa na povrchu Mesiaca budú nachádzať aj ľudskí prieskumníci . 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre