NASA chce zmeniť spôsob, ako sa astronauti z vesmíru vracajú späť na Zem. Toto sme s ľudskou posádkou ešte nikdy neskúsili!

NASA skúša nový manéver, ktorý by umožnil kapsule s astronautmi pristáť bližšie pri pobreží Spojených štátov. Funguje podobne, ako keď sa ploské kamene odrazia od vodnej hladiny

pristavaci manaver astronauti vesmir
Zdroj: Marc Ward / Shutterstock.com

Vesmírna raketa Orion sa v rámci posledného štádia misie Artemis I pred rokom bezpečne vrátila na Zem. Keď sa vracala domov, po prvýkrát sa pokúsila o špecifickú metódu vstupu do atmosféry, ktorá umožnila kapsule dopadnúť na špecifické miesto v Tichom oceáne, informuje NASA. 

Tento manéver sa nazýva skip entry a prebieha nasledovne: Keď kapsula Orion vstúpi do zemskej atmosféry, využije jej nadnášanie na to, aby sa od nej odrazila späť do vesmíru, podobne ako keď sa ploské kamene odrazia od vodnej hladiny. Následne kapsula opäť vstúpi do atmosféry a s pomocou padákov bezpečne pristane do oceánu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA sa o tento manéver pokúša po prvýkrát s kapsulou, ktorá je určená pre ľudskú posádku. Manéver kapsule dovolí pristáť bližšie k pobrežiu Spojených štátov, vďaka čomu môže záchranný tím astronautov nájsť rýchlejšie. Zároveň tým vesmírna agentúra zníži prostriedky potrebné na vyslanie niekoľkých záchranných plavidiel do Tichého oceánu.  

Keď pristávali astronauti misie Apollo, ich kapsula vstúpila do atmosféry priamo. V rámci tohto manévra kapsula mohla pristáť len 2800 km od miesta, kde do atmosféry vstúpila. Vesmírna agentúra chcela prirodzene zachrániť astronautov čo najskôr, čo si vyžadovalo hliadkovanie lodí na niekoľkých miestach ďaleko od seba.  

Nový skip entry manéver umožňuje kapsulám konzistentne pristávať na rovnaké miesto, bez ohľadu na to, odkiaľ a kedy priletia. Vďaka tejto technike môže kapsula od počiatočného vstupu do atmosféry preletieť až 8 850 km.  

“Predĺžili sme dolet kapsule tým, že ju necháme odraziť sa od atmosféry späť do vesmíru, kde nepocíti až taký odpor. S minimálnym odporom vzduchu zároveň predlžujeme vzdialenosť, do ktorej môže kapsula doletieť,” vysvetľuje Chris Madsen, manažér navigačných a ovládacích systémov Orion. 

Nová metóda bude chrániť astronautov

Túto metódu pristávania výskumníci poznajú už od programu Apollo, no vtedy sa nepoužívala kvôli obmedzeniam navigačných technológií, nedostatočnej výpočtovej sile a presnosti.  

“Z Apollo programu sme si toho zobrali naozaj veľa a vložili sme to všetko do dizajnu Orion. Našim cieľom bolo vytvoriť spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu raketu za nižšiu cenu. Niečo robíme inak ako misie Apollo, no cieľom je vždy vylepšiť možnosti tejto rakety,” dodáva Madsen.  

Odrazenie od atmosféry zároveň zníži teplo, ktoré kapsula pocíti počas vstupu do atmosféry. To je dobrá vec, pretože moduly môžu počas vstupu do atmosféry čeliť teplotám vo výške 2 760 stupňov Celzia.  

Ak všetko pôjde tak ako má, počas misií Artemis kapsule Orion pristanú približne 80 km od pobrežia Kalifornie. Znamená to, že záchranné zložky sa môžu k budúcim astronautom dostať veľmi rýchlo. Rýchla záchrana predstavuje nielen viac bezpečia pre astronautov, no americká vláda nemusí povolávať lode námorníctva, ktoré by boli rozmiestnené po relatívne veľkej oblasti oceánu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre