Nájdeme mimozemské civilizácie v blízkosti najnebezpečnejších vesmírnych objektov?

Nová štúdia prináša zaujímavý spôsob, ako pátrať po mimozemšťanoch

Čierne diery
Zdroj: NRAO/AUI

Štúdia, publikovaná 13. januára na portály Physical Review D, popisuje spôsob, ako by sme mohli v budúcnosti objaviť mimozemské civilizácie. Tie by mohli získavať energiu v okolí čiernych dier, píše portál livescience.com.

Stopy týchto pokročilých technológií by mohli byť pozorované tesne pred hranicou horizontu udalostí, regiónu, spoza ktorého neunikne ani svetlo. Štúdia zároveň tvrdí, že takýto proces získavania energie by dokázal vysvetliť niektoré záblesky plazmy, ktoré môžu astronómovia pozorovať už dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Využívanie energie čiernych dier je hlavnou myšlienkou mnohých teoretických prác. Najbližšia čierna diera je od Zeme vzdialená viac ako tisíc svetelných rokov a je nepravdepodobné, že by sa nám podarilo dostať sa do jej blízkosti. Ak by sa nám to však podarilo, k dispozícii by sme mali takmer neobmedzený zdroj energie. Takýto zdroj energie by mohol byť využívaný najmä mimoriadne vyspelou civilizáciou.

Dokážeme mimozemské civilizácie objaviť?

Spoluautor novej štúdie, Luca Comisso tvrdí, že ďalším krokom bude prísť na to, ako by proces získavania energie vyzeral z pohľadu vzdialeného pozorovateľa. To by umožnilo astronómom odhaliť mimozemské civilizácie.

„V práci sa zameriavame hlavne na fyziku. Teraz pracujeme s kolegom na tom, ako uplatniť naše výsledky do reality. Chceme prísť na to, aký signál máme hľadať, aby sme pomocou neho dokázali objaviť iné civilizácie,“ dodáva Luca Comisso.

So svojim kolegom tvrdia, že plazma, vďaka ktorej možno získať energiu z čiernej diery, vzniká keď sa silné magnetické polia zapletú, prelomia a opäť spoja dokopy. Ide o proces, ktorý vzniká tesne v blízkosti horizontu udalostí rotujúcej čiernej diery.

Podobný proces magnetických polí môžeme bežne vidieť na povrchu hviezd. Commiso tvrdí, že v ergosfére rotujúcej čiernej diery by sa záblesk plazmy, ktorý vznikol procesom spájania magnetických polí, mohol rozdeliť na dve. Jedna časť by padla do čiernej diery a získala by negatívnu energiu, zatiaľ čo druhá časť by unikla, s väčším množstvom energie, než aké mala predtým.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre