Náhodný objav Európskej vesmírnej agentúry odhalil fascinujúcu podobnosť piatich mesiacov Uránu

Mesiace sú vďaka jasnosti planéty takmer neviditeľné, preto objav vedcov zaskočil

Urán
Zdroj: NASA

Urán je planétou, ktorá sa nachádza na samom okraji Slnečnej sústavy. Nie je tam ale sama. Sprevádza ju až 27 mesiacov, ktoré majú astronómovia problém skúmať. Nachádzajú sa totiž ďaleko a všetky sú relatívne tmavé. Vedci však úplnou náhodou natrafili na fascinujúcu podobnosť.

Podľa infračervených záberov sa pätica mesiacov podobá svojim zložením na trpasličie planéty, ako napríklad Pluto, či Haumea. Sú to kompaktné, skalnaté objekty, ktoré sa výrazne líšia od kompozície ostatných mesiacov Uránu. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Modrá planéta obieha okolo Slnka vo vzdialenosti, 20-krát väčšej ako Zem. Za celú dobu vesmírneho objavovania sa nenašlo veľa sond, ktoré by sa dostali až k tejto planéte. Jedinou sondou, ktorá sa zoči-voči stretla s Uránom bola sonda americkej NASA, Voyager 2. Ak nerátame sondu Voyager 2, všetky pozorovania tejto vzdialenej planéty prebehli pomocou pozemských teleskopov.

Takmer neviditeľné

Problém mesiacov je, že sú oveľa menšie a odrazia oveľa menej svetla než planéta Urán, okolo ktorej obiehajú. Práve vďaka tomu je takmer nemožné ich pozorovať. Observatórium Európskej vesmírnej agentúry, Herschel Space Observatory, získalo náhodou informácie, ktoré pomohli vedcom lepšie pochopiť tieto záhadné mesiace.

„V podstate sme sa snažili prísť na to, aký vplyv majú extrémne jasné, infračervené zdroje na detektory našej kamery,“ vyjadril sa astronóm Ulrich Klaas, z astronomického inštitútu Maxa Plancka.

Mesiace, o ktorých je reč, sú: Titania, Oberon, Umbriel, Ariel a Miranda. Sonde Voyager 2 sa podarilo odhaliť, že všetky mesiace majú okrúhly tvar. Znamená to, že majú dostatočnú hmotu na to, aby si pod vlastnou gravitáciou vytvorili symetrický tvar. Zároveň sa javí, že tieto mesiace môžu byť zložené zo skál a ľadu.

Pozorovania mesiacov ukázali, že ich skladba sa výrazne podobá na trpasličie planéty, ktoré môžeme nájsť za obežnou dráhou Neptúnu. Náhodný objav umožnil tímu odmerať to, ako sa drží teplo na ich povrchoch. Podobnosť medzi trpasličími planétami zároveň naznačuje, že mesiace mohli vzniknúť rovnakým spôsobom. Zároveň tento objav nabáda vedcov, aby k planéte Urán vyslali sondu, ktorá by im pomohla pochopiť stavbu vzdialených vesmírnych telies.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre