Možno by sme neexistovali, keby magnetické pole Zeme pred 500 miliónmi rokov neskolabovalo

Pred stovkami miliónmi rokov Zem prešla obdobím kriticky slabého magnetického poľa. To mohlo nakopnúť vznik komplexného života.

magneticke pole zeme
Zdroj: Naeblys / Shutterstock.com

Obdobie Ediakara sa považuje za jedno z najdôležitejších období v histórii Zeme a života na nej. Začalo sa pred približne 635-miliónmi rokov a trvalo necelých 100-miliónov rokov. Počas tohto obdobia vznikli komplexné mnohobunkové organizmy.  

Výskumníci z University of Rochester sa vo svojej novej štúdii pozreli na toto kritické obdobie o niečo lepšie a priniesli dôkazy, ktoré nám vysvetľujú, čo mohlo spôsobiť vznik mnohobunkových komplexných organizmov. Tvrdia, že počas tohto obdobia, sa naše magnetické pole nachádzalo v mimoriadne neobvyklom stave.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmeny v magnetickom poli mohli zároveň spôsobiť zmeny v úrovniach kyslíku na planéte a to mohlo vytvoriť vhodné podmienky pre evolúciu života.  

“Jednou z najpozoruhodnejších životných foriem počas obdobia Ediakara bola fauna. Tá je známa tým, že sa podobala na niektoré prvotné zvieratá. Niektoré živočíchy mohli dosiahnuť veľkosť viac ako jeden meter. To naznačuje, že pravdepodobne potrebovali viac kyslíku ako skoršie životné formy,” vysvetľuje John Tarduno, jeden z autorov štúdie. 

Tarduno ďalej pokračuje v tom, že z predchádzajúcich výskumov sa predpokladalo, že za výzor ediakarskej fauny mohli ekologické alebo genetické faktory. Nová štúdia ale dokazuje, že evolúcia týchto organizmov prebehla v rovnakom čase, kedy bolo magnetické pole zeme mimoriadne slabé. To viedlo autorov štúdie k preskúmaniu toho, ako mohla slabá magnetosféra prispieť k okysličeniu atmosféry a oceánu.  

Magnetické pole nás chráni pred solárnym vetrom, no nie vždy malo takú silu ako dnes. Už v minulosti vedci predhodili myšlienku, že neobvykle slabé magnetické pole mohlo prispieť ku vzniku živočíšneho života. Doteraz však vedci s touto hypotézou nemohli robiť nič, pretože nemali dostatok dát o intenzite magnetického poľa z obdobia Ediakara.  

Čo sa stalo pred stovkami miliónmi rokov?

V rámci tejto práce však vedci zvolili novú a inovatívnu metódu preskúmania magnetického poľa počas tohto obdobia. Skúmali stopy magnetizmu z kryštálov v anortozite, druhu hlbinnej vyvretej horniny. Kryštály obsahujú magnetické častice, ktoré uchovávajú informáciu o magnetizácii v období, kedy materiály vznikli. Datovaním týchto hornín dokázali vedci rekonštruovať časovú os evolúcie zemskej magnetosféry.  

Ukázalo sa, že magnetické pole v určitých úsekoch obdobia Ediakara bolo najslabšie, aké Zem kedy mala. Pre porovnanie, predpokladá sa, že bolo až 30-násobne slabšie ako magnetické pole dnes. Takto slabé magnetické pole mala naša Zem po dobu najmenej 26-miliónov rokov.  

Slabé magnetické pole spôsobuje to, že nabité častice slnka ľahšie zoberú z atmosféry ľahké atómy, napríklad vodík. Ak z atmosféry zmizne veľa vodíku, viac kyslíku môže v atmosfére ostať, namiesto toho, aby reagoval s vodíkom a vytvoril vodnú paru. Tieto reakcie mohli postupom času zvýšiť hladiny kyslíku v atmosfére.  

Viac kyslíku v atmosfére a oceáne následne dovolilo vzniku komplexnejších životných foriem.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre