Môže to byť odkaz mimozemskej civilizácie? Už tridsať rokov nám na oblohe bliká zvláštny rádiový signál

Astronómovia zatiaľ nemajú jasnú predstavu ako sa môže signál pravidelne objavovať viac ako tri dekády.

mimozemstan titulka
Zdroj: adike / shutterstock.com

Minulý rok si astronómovia všimli vo vesmíre pozoruhodný rádiový signál, ktorý sa objavoval a mizol každých 18 minút. Podobné signály nie sú pre vedcov novinkou, no vo väčšine prípadov si všímajú opakujúce sa signály s oveľa vyššou frekvenciou.

Najčastejšie za nimi stoja takzvané pulzary, špeciálny typ neutrónovej hviezdy ktorá rotuje mimoriadne rýchlo a vyžaruje energetické lúče žiarenia zo svojich pólov. Tieto lúče žiaria ako kozmické majáky a blikajú, keď sa lúč nakloní smerom k Zemi a následne sa od našej planéty odvráti. Pulzary, rovnako ako iné hviezdy, postupne starnú a lúče, ktoré vyžarujú sa stávajú čoraz slabšie a slabšie, dokým neprestanú vysielať rádiové vlny úplne informuje The Conversation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mimoriadne zvláštny signál

Čo sa však minuloročného objavu týka, astronómovia konštatujú, že išlo o neobvykle pomalý pulzar. Nezvyčajnosť tohto objavu vedcov dotlačila k myšlienke, že by vôbec nemuselo ísť o pulzar, ale iný typ neutrónovej hviezdy, magnetar. Magnetary sú hviezdy, ktoré sa vyznačujú jedným z najsilnejších magnetických polí vo vesmíre. Predpokladá sa, že táto hviezda mohla niekoľko mesiacov produkovať rádiové vlny a následne prestal.

Vedci k objavu použili dáta, ktoré získali vedecké prístroje ešte v roku 2018. Do roku 2020 hviezda prestala signál vysielať a teda nemohli potvrdiť, či išlo skutočne o magnetar alebo nie.

„Náš vesmír je gigantickým miestom a zatiaľ sme objavili každý nový fenomén viackrát. Veríme, že ak budeme ďalej pátrať, nájdeme podobný druh rádiového signálu,“ tvrdia astronómovia.

Podarilo sa im objaviť ďalší podobný signál, ktorý sa tentokrát objavil v inej časti oblohy. Tentokrát sa ale opakoval každých 22 minút. Keďže nechceli premeškať jedinečnú príležitosť, tentokrát sa na úkaz pozreli všetkými dostupnými teleskopmi, od rádiového, cez röntgenové až po optické spektrum elektromagnetického žiarenia. Pozorovaný objekt vyzeral úplne ako pulzar, no okolo svojej osi rotoval tisíckrát pomalšie.

Astronómovia následne v záznamoch hľadali najstaršie možné pozorovanie. Najväčšiu databázu prechováva teleskop Very Large Array. Vedci si všimli, že najstaršie pozorovanie sa odohralo v roku 1988. Na základe dostupných dát vypočítali načasovanie pulzov, ktoré bolo ako hodinky. Všimli si však ďalší problém.

Počas troch dekád pozorovaní sa mali pulzy postupne spomaľovať, aspoň podľa našich teórií. Pozorovania však ukázali, že pulzar pulzoval stále rovnakou rýchlosťou. Zároveň astronómovia poukazujú na to, že ak by išlo o magnetar, potom by signál mal trvať len niekoľko mesiacov, možno niekoľko rokov, nie tri desaťročia a stále pokračuje.

Môžu to byť mimozemšťania?

Najlákavejším vysvetlením môže byť to, že ide o signál vyspelej civilizácie, no nie je to veľmi pravdepodobné. Možnosť mimozemského vysvetlenia ponúkla aj astrofyzička Jocelyn Bel Burnel, ktorá detekovala prvý pulzar. Taktiež verila, že opakujúce sa signály môžu byť správou z vesmíru. Až neskôr však odhalili ďalšie podobné signály a usúdili, že je nepravdepodobné, aby tak rovnaké signály pochádzali z rôznych kútov vesmíru.

Potom si všimli, že rádiový signál v sebe neukrýva žiadnu správu, len šum, podobne ako všetky prirodzené rádiové signály. Na vytvorenie takéhoto signálu by civilizácia potrebovala energiu celej neutrónovej hviezdy.

Zvláštny rádiový signál je stále aktívny, čiže ho môže pozorovať každý s dostatočným vybavením. Hoci stále nevieme, aký je jeho presný zdroj, je možné že už čoskoro zistíme odpoveď.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre