Môže sa v jadre Slnka nachádzať čierna diera?

Nedávno sa objavila štúdia, ktorá sa pýtala otázku, z ktorej by mohol vzniknúť vlastný sci-fi film.

Môže sa v jadre Slnka nachádzať čierna diera?
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Môže sa v jadre nášho Slnka nachádzať čierna diera? Táto otázka je určite hodná svojho vlastného sci-fi filmu, alebo prinajmenšom štúdie, na ktorú upozorňuje portál Universe Today.  

Ak by Slnko pohltilo normálnu čiernu dieru, znamenalo by to takmer určite koniec hviezdy, ktorá nám dáva svetlo a teplo a bez ktorej by život na tejto planéte nebol možný. Na portáli ArXiv sa však objavila štúdia, ktorá sa zamýšľa nad tým, čo by sa stalo, ak by Slnko pohltilo takzvanú primordiálnu čiernu dieru.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Primordiálne čierne diery sú hypotetické objekty, čo znamená, že zatiaľ nevieme, či ich reálne vo vesmíre môžeme nájsť. S týmto konceptom však pracujú niektoré teoretické modely. Podľa týchto modelov primordiálne čierne diery vznikli v počiatkoch vesmíru a ide o mimoriadne drobné čierne diery. Ich hmotnosť by sa mala rovnať približne jednému asteroidu a tým pádom by neboli väčšie ako tenisová loptička.  

Primordiálne čierne diery použili výskumníci už v minulosti, napríklad pri riešení záhady takzvanej deviatej planéty. Podľa názoru niektorých vedcov sa na okraji sústavy nachádza buď ďalšia planéta alebo čierna diera, ktorá ovplyvňuje obežné dráhy asteroidov v tomto regióne. Podľa týchto teórií by primordiálne čierne diery nemali byť vzácne, čiže je dosť možné, že by jedna mohla spadnúť do stredu Slnka.  

Čo by sa teda stalo, ak by sa v jadre našej centrálnej hviezdy nachádzala takáto drobná čierna diera? Hviezdy s čiernou dierou v jadre teoretickí fyzici nazývajú Hawkingove hviezdy a toto o nich hovorí nová štúdia.  

Čierna diera v jadre Slnka

Autori novej práce vysvetľujú, že čierna diera s hmotnosťou asteroidu, by nemala na hviezdu ako naše Slnko takmer žiaden vplyv. Hmotnosť asteroidu nie je nič v porovnaní s hmotnosťou Slnka, čiže gravitačne by hviezda nepocítila žiaden rozdiel. Aj keby išlo o čiernu dieru, vzhľadom na jej veľkosť by nedokázala rýchlo pohltiť veľké množstvo solárnej hmoty.  

Postupom času by však mala na hviezdu vplyv. Takáto čierna diera by pomaly pohlcovala hmotu z jadra Slnka a tým by mohla mať vplyv na evolúciu alebo smrť hviezdy. Ak by takáto čierna diera mohla rýchlo rásť, existuje možnosť, že by celú hviezdu pohltila zvnútra.  

Štúdia zhodnotila, že všetko závisí od pôvodnej hmotnosti primordiálnej čiernej diery. Ak by v strede Slnka ležala primordiálna čierna diera s najvyššou možnou teoretickou hmotnosťou, celú hviezdu by dokázala pohltiť za pol miliardy rokov. Ak by sa tak stalo, potom by v centre našej Slnečnej sústavy ležala čierna diera s hmotnosťou Slnka. Takéto čierne diery podľa teórie nemôžu vzniknúť zo supernov ako tradičné čierne diery.  

Drobná čierna diera by urobila v jadre Slnka chaos

Ak by však primordiálna čierna diera mala menšiu hmotnosť, potom by pohltila nejakú hmotu v jadre hviezdy, no nie rýchlo. Autori štúdie vysvetľujú, že takáto čierna diera by urobila vo vnútri Slnka “bordel”. Jadro Slnka by ohriala viac než to dokáže jadrová fúzia a spôsobila by, že by sa hviezda transformovala na špecifickú verziu červeného obra.

Keď Slnku dôjde palivo, ktoré hviezda používa na fúziu, vonkajšie vrstvy hviezdy sa nafúknu a mení sa na červeného obra. Ak by túto transformáciu spôsobila čierna diera, výsledná hviezda by bola o niečo chladnejšia ako typický červený obor. Autori štúdie vysvetľujú, že takúto čiernu dieru by sme mohli nájsť cez seizmickú aktivitu Slnka.  

Štúdia zároveň upokojuje, že súčasné pozorovania ani zďaleka nenaznačujú, že by sa v jadre nášho Slnka mohla nachádzať takáto drobná čierna diera. Vedci ale veria, že vo vesmíre môžeme nájsť podobné Hawkingove hviezdy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre