Cestovanie v čase bez paradoxov je teoreticky možné: Priblížila sa štúdia k stroju času?

Cestovanie v čase do minulosti je jednou z najfascinujúcejších oblastí teoretickej fyziky. Podarí sa nám to niekedy?

čas
Zdroj: flickr.com / DeLerkim (CC BY-SA 2.0 DEED)

Cestovanie v čase je koncept, s ktorým sa často stretávame vo filmoch alebo knihách. Einsteinova teória relativity popisuje, že plynutie času nie je pre každého rovnaké, vzhľadom na to kde sa nachádza alebo ako rýchlo cestuje, no či sa vieme vrátiť v čase do minulosti ostáva veľkou teoretickou záhadou.  

Ak ste videli kultovú klasiku Terminátora, potom určite poznáte aspoň nejaké problémy, ktoré vznikajú pri návrate do minulosti. Teoretickí fyzici čela mnohým paradoxom čo sa týka vracania sa v čase, najznámejším je paradox starého otca. Ten sa zamýšľa nad tým, čo by sa stalo, ak by cestovateľ v čase zabil svojho starého otca ešte predtým, než by spoznal starú matku. Tým pádom by sa nemohli narodiť ani cestovateľovi rodičia a tým pádom ani cestovateľ.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Science Alert ale upozorňuje na štúdiu, ktorá údajne priniesla cestovanie v čase bez jediného paradoxu. Ako autori vysvetľujú, klasická dynamika nám hovorí, že ak poznáme stav systému v určitom čase, potom môžeme zistiť celú históriu daného systému. Einstein ale hovorí, že existujú časové slučky, v rámci ktorých môže určitá udalosť existovať aj v minulosti aj v budúcnosti. Týmto tvrdením sa svet klasickej dynamiky obracia na hlavu.  

V rámci novej štúdie však autori vytvorili sadu kalkulácií, z ktorých vyplynulo, že časopriestor sa dokáže prispôsobiť tak, aby sa vyhol rôznym paradoxom.  

“Predstavte si, že cestovateľ v čase ide do minulosti, aby zabránil šíreniu strašnej choroby. Ak by sa mu to podarilo, v podstate by nemal v budúcnosti dôvod vracať sa späť v čase, čo je ďalší paradox. V našej štúdii demonštrujeme, že aj napriek jeho snahám by choroba zastavená nebola. Unikla by možno inou metódou, no nič čo by cestovateľ spravil by tomu nepomohlo,” vysvetľujú výskumníci.  

Cestovanie v čase, zatiaľ len ako rovnice na papieri

Matematické základy sedia s tým, čo predpovedal Einstein. Autori vysvetľujú, že výpočty sedia a to čo z nich vyplýva je niečo, čo vidíme v sci-fi.  

Autorom štúdie vyšla hypotéza, podľa ktorej je cestovateľ v čase obmedzený tým, kam môže cestovať. Ak sa niekam dostane, môže robiť čo chce, no paradoxy nie sú v rámci tejto hypotézy možné.  

Viacerí výskumníci pracujú na svojich vlastných verziách “strojov času”. Ide o koncepty, ktoré zatiaľ môžu existovať len na papieri ako matematické rovnice. Tie síce dávajú z vedeckého hľadiska zmysel, no o akomkoľvek praktickom uplatnení môžeme ešte dlho snívať.  

Výskumníci nevedia ani to, či je cestovanie v čase vôbec možné. Jeden z najväčších géniov planéty, Stephen Hawking, veril, že áno. Nová štúdia hovorí, že ak by sa nám jedného dňa podarilo vrátiť sa do minulosti, môžeme si robiť, čo len chceme. Udalosti by sa nejak “nastavili” samé tak, aby v budúcnosti nevznikol žiaden paradox.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre