„Modifikovaná teória gravitácie“ by mohla vyriešiť záhadu deviatej planéty a temnej hmoty

Autori novej štúdie skúsili záhadu deviatej planéty vyriešiť modelom, ktorý bol vytvorený ako alternatíva k temnej hmote.

planeta mesiac fotografia astronomy-3304881_1280
Zdroj: pixabay.com (Paleyderfal)

Skupina vedcov už roky predpokladá, že na okraji Slnečnej sústavy musí existovať ešte jedna planéta, o ktorej sme doteraz nevedeli. Existenciu tejto “deviatej planéty” majú dokazovať zvláštne obežné dráhy drobných objektov na okraji sústavy.  

Existencia deviatej planéty je zvláštny problém. Na jednu stranu sa spomínané objekty skutočne správajú zvláštne, ich orbity vyzerajú akoby ich gravitáciou ovplyvňovalo masívne teleso. Na druhú stranu vedci prekutrali celú sústavu a zatiaľ sme žiadnu ďalšiu planétu nenašli. V predchádzajúcich štúdiách dokonca navrhli obežnú dráhu deviatej planéty, čím ju astronómom priniesli na striebornom podnose. Ani tak však lov nebol úspešný.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Case Western University však informujú o svojom výskume, ktorý by mohol záhadu novej planéty raz a navždy vyriešiť. Tvrdia, že za zvláštne správanie objektov na okraji sústavy môže modifikovaný zákon gravitácie, alebo skrátene MOND.  

Modifikovaná newtonovská dynamika, MOND, vznikla ako odpoveď na najväčšiu záhadu kozmu, temnú hmotu. Výskumníci už roky predpokladajú, že okolo väčšiny galaxií sa nachádza obrovská obálka temnej hmoty, ktorá tieto galaxie ovplyvňuje svojou gravitáciou. Problém je, že o existencii temnej hmoty vieme len cez jej gravitáciu, inak táto látka nereaguje s ničím, čo existuje vo vesmíre. Väčšina vedcov verí na existenciu temnej hmoty, no časť z nich pracuje na alternatívnej teórii, ktorá by dokázala pohyby galaxií vysvetliť.  

Tou alternatívou je model MOND, ktorý hovorí, že Newtonov gravitačný zákon platí len do určitého bodu. Newton predpovedal vo svojom zákone aj gravitačné zrýchlenie, no keď sa toto zrýchlenie stane príliš malým, štafetu preberie MOND. Tento model dokáže uspokojivo predpovedať pohyby galaxií aj bez existencie temnej hmoty, preto sa považuje za vhodnú alternatívu k teórii temnej hmoty.  

Zaujímavosťou je, že model MOND dokáže popísať aj zvláštne pohyby objektov na okraji Slnečnej sústavy. Toto zistenie autorov štúdie poriadne prekvapilo, lebo model MOND skúsili uplatniť na našu sústavu len čisto zo zaujímavosti.  

Deviata planéta nemusí vôbec existovať

O deviatej planéte sa začalo hovoriť v roku 2016, keď si jeden astronóm všimol zvláštne správanie objektov na okraji sústavy. Týchto gravitačných anomálií sa vedci prirodzene chytili, pretože už v minulosti sme podobným štýlom objavili nové planéty, napríklad planétu Neptún. Iné sme zas vyradili, napríklad Einstein svojou novou teóriou relativity dokázal presne opísať orbitu Merkúru a tým pádom “zabil” planétu Vulkán, o ktorej sa predpokladalo, že musí existovať niekde pri Merkúre.  

Autori štúdie nečakali, že model MOND bude sedieť s tým, čo sa deje na konci sústavy, práve naopak. Očakávali, že sa tento prístup bude biť s tým, čo hovorí hypotéza o deviatej planéte. Na prekvapenie však tento model sedel až veľmi dobre.

“MOND je veľmi dobrý na popísanie pozorovaní galaxií. Nečakal som však, že bude mať obzvlášť výrazný dopad na vonkajšiu časť Slnečnej sústavy,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Harsh Mathur. 

Podľa tejto teórie teda deviata planéta neexistuje. Kozmické telesá na okraji sústavy sa však postupom času zladili s gravitačným poľom galaxie, čo ovplyvnilo ich obežné dráhy. Autori štúdie nehovoria, že toto je ich definitívny verdikt. V rámci štúdie pracovali s malým datasetom. Znamená to, že ich výsledky nemusia byť presné.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre