Planéta Vulkán: Neobjvená planéta, ktorá bola zabitá Einsteinom

V 19. storočí pátral astronóm Le Verrier po planéte, ktorá nikdy neexistovala.

Zdroj: flickr.com (NASA's Marshall Space Flight Center)

V roku 1846 sa matematik a astronóm, Urbain Le Verrier pokúsil nájsť planétu, ktorú dovtedy nik nevidel. O existencii záhadnej planéty sa dovtípil z dráhy planéty Urán, ktorá bola trošku iná, než predpovedala Newtonova teória gravitácie, píše portál IFL Science.

Rozdiely medzi tým, čo predpovedala Newtonova teória a tým, čo pozoroval Le Verrier boli malé, no napriek tomu si astronóm všimol rozdiel, keď pozoroval obežnú dráhu Uránu. Odchýlku medzi teóriou a praxou vysvetľoval tým, že za planétou Urán sa musí nachádzať planéta, o ktorej vtedy nikto nevedel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Le Verrier bol v prvom rade matematik a až potom astronóm. Nezaujímalo ho to, či dokáže planétu nájsť pomocou teleskopu. Jeho najsilnejšou zbraňou bola práve matematika a pátranie po záhadnej planéte prenechal astronómovi Johannovi Gottfried Galleovi. V roku 1846 sa Galleovi podarilo planétu objaviť. Nachádzala sa na mieste, ktoré Le Verrier vypočítal, len s malou odchýlkou. V ten rok bola objavená planéta Neptún.

Le Verrierovi sa podarilo objaviť planétu len podľa toho, že sa pozrel na obežnú dráhu inej planéty. Kvôli tomuto počinu bol Le Verrier povolaný, aby sa pozrel aj na planétu Merkúr. Planéta Merkúr je najbližšou planétou pri Slnku a zároveň sa aj najťažšie pozoruje. Le Verrier mal za úlohu zistiť obežnú dráhu planéty pomocou Newtonovej teórie gravitácie.

Deviata planéta?

Ukázalo sa, že planéta Merkúr na svojej obežnej dráhe „tancuje“ viac, ako by mala. Prirodzene to viedlo k predpokladu, že za tým musí stáť ďalšia, neobjavená planéta. Le Verrier ju pomenoval Vulkán, po rímskom bohu ohňa. Krátko po oznámení planéty sa astronómovia hlásili, že ju dokázali pozorovať. Jedným z nich bol aj Edmond Modeste v roku 1859.

Niektorí tvrdili, že pozorovali planétu Vulkán, no ich pozorovania sa dali vysvetliť solárnymi škvrnami, známymi planétami, alebo pozorovaniami iných hviezd. Le Verrier stále pracoval na svojich výpočtoch a snažil sa prísť s presnejšou dráhou, na základe pozorovaní iných astronómov. Pozorovania planéty Vulkán však nikdy neboli spoľahlivé.

Planéta Vulkán nikdy nebola pozorovaná a dnes už vieme, že neexistuje. Planéta sa zrodila z výpočtov, ktoré sa zakladali na Newtonovskej teórii gravitácie, no s príchodom novej teórie prestala planéta existovať prakticky z minúty na minútu. Planéta Vulkán, dlho hľadaná, no nikdy neobjavená,  bola zabitá Einsteinovou teóriou relativity. Tanec planéty Merkúr na svojej obežnej dráhe bol vysvetlený zakriveným časopriestorom, ktorý planétu ovplyvňuje. Tým, že sa planéta nachádza blízko pri Slnku je ovplyvňovaná viac, ako planéty, ktoré sa nachádzajú ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre