Mobily Slovákov zaplavuje „staronový“ SMS podvod. Prišla táto správa aj vám? Ak áno, ignorujte ju
Podvodníci to skúšajú staronovým podvodom. Chcú vylákať od ľudí bankové údaje. Najlepšie, čo môžete spraviť, ak vám príde táto SMS, je ju ingorovať.
Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore započali novú SMS kampaň, ktorej cieľom je vybieliť potenciálnej obeti bankový účet. Len nedávno sme upozorňovali na to, že sa vracia starý známy podvod „falošný bankár“, ktorého cieľom je pomocou dobre premyslených tvrdení a kombinácie viacerých telefonátov vrátane hovoru od falošného policajta dostať sa k peniazom obete.
Nedávna štúdia odhalila, že s online podvodmi sa roztrhlo vrece a čelíme im čoraz častejšie. Na Slovensku za posledné obdobie vzrástli pokusy o online podvod o 57%. Preto je dobre mať sa na pozore a určite je vhodné vedieť, ako môžete časť podvodov odfiltrovať a rozpoznať, že sa vás niekto snaží okradnúť.
Vráťme sa ale späť k novej SMS kampani, na ktorú upozorňuje polícia SR.
Pozor, toto nie je SMS od vašej banky
Polícia najnovšie upozorňuje na masívnu SMS kampaň, ktorá zaplavuje mobily Slovákov. Útočníci sa vrátili k starému dobrému SMS podvodu, kedy posielajú správy vydávajúc sa za banku. Modus operandi online podvodníkov je, že chcú v potenciálnej obeti vyvolať pocit naliehavosti a následne ho presmerujú na falošnú stránku, prostredníctvom ktorej chcú od obete vylákať bankové údaje.
„Aj v tomto prípade ide o tzv. phishingový podvod, v ktorom sa vás podvodník snaží nalákať na falošnú stránka, ktorá sa na prvý pohľad javí ako webová stránka banky.“, vysvetľuje polícia. „Ak do nej zadáte svoje bankové údaje, pravdepodobne vám podvodníci vybielia účet.“, dopĺňa.
V tomto konkrétnom prípade, na ktorý upozorňujú muži zákona, online podvodníci tvrdia, že vaša banková karta bola zablokovaná z dôvodu podozrivej transakcie a vyzývajú obeť, aby si aktualizovala údaje. No ako sa rozhodnete aktualizovať svoje údaje, tak ich odovzdáte útočníkovi. Ako môžete vidieť nižšie, podvodníci sa vydávajú za známu banku ČSOB, no treba doplniť, že môžu posielať SMS správy aj v mene inej finančnej inštitúcie.
Neprehliadni
Pozor, online podvodníci vás môžu osloviť aj s iným príbehom
Rovnako netreba zabúdať ani na to, že sa môžu ozvať aj s iným, no podobným príbehom. Cieľom tohto typu správ je vyvolať v obeti pocit, že musí konať ihneď. Je to z dôvodu, že človek v strese spraví aj také veci, ktoré by inak neurobil. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste nezdieľali citlivé údaje s nikým na internete a neinštalovali ste do svojho zariadenia softvér, na ktorý vedú odkazy v SMS správach či e-mailoch.
Ako si chrániť bankové údaje na karte, aby vám ich neukradli?
Zároveň sa odporúča, aby ste sledovali nielen to, kto je odosielateľom správy, ale aj to, kam vás URL adresa zavedie. Často je v nej len drobný preklep, napríklad v jednom písmene. Prípadne môže byť web hosťovaný na subdoméne nejakej stránky, no v názve webu je oficiálny názov finančnej inštitúcie. Pre lepšiu predstavu, originálny web banky ČSOB je „csob.sk“, no podvodná URL adresa môže vyzerať csob.xy.sk V každom prípade je potrebné uviesť, že banky a ani žiadne ďalšie inštitúcie si od vás nebudú pýtať údaje, ktorými už disponujú. Je to ako keby sa vaša matka pýtala na to, ako sa voláte.
Komentáre