Mobily Čechov zaplavuje nový a hlavne zákerný SMS podvod. Čoskoro môže doraziť aj k nám. Na toto sa pripravte!

Mobily našich susedov zaplavuje nový SMS podvod, ktorého cieľom je získať na úkor obetí finančnú výhodu.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich ľudí. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na rozmáhajúce sa bankové podvody a ako sa pred nimi brániť. No rovnako sme vám dali do pozornosti aj viacero typov podvodných hovorov a to, ako rozpoznať, že vám volá podvodník. Útočníci to ale skúšajú aj cez podvodné stránky, ktoré sa tvária ako oficiálne stránky rôznych inštitúcií.

Nebezpečné na týchto podvodoch je, že útočníci sa dokážu pomerne dobre maskovať. Napríklad pri falošných hovorov pomocou spoofingu, dokážu zmeniť svoje mobilné číslo za iné, aby ste si mysleli, že vám napríklad volá vaša banka. Do popredia sa dostávajú ale aj oveľa viac sofistikované podvody, kedy útočníci pomocou AI menia svoje hlasy, aby zneli, ako vaši známi a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Tých scenárov, s ktorými sa môžete stretnúť, je skutočne veľa

Čoraz častejšie sa ale môžeme stretnúť s SMS podvodmi. Ide o pomerne efektívny a účinný nástroj z pohľadu podvodníka. Rozoslanie správ nestojí prakticky nič a zároveň podľa štatistík, väčšina ľudí na SMS reaguje okamžite. Preto je dobré vedieť, ako rozpoznať podvodnú SMS. Nedávno sme napríklad upozorňovali na SMS, ktoré zaplavili mobily Slovákov, kedy útočník tvrdil, že ste autom išli po spoplatnenej ceste, no nemali ste uhradený poplatok. V správe podvodník vyzýval potenciálnu obeť, aby uhradila poplatok v inom prípade dostane mnohonásobne vyššie pokutu.

Pozor, tento SMS podvod môže zavítať čoskoro aj k nám

Útočníci sa zväčša snažia v obeti vyvolať strach a pocit naliehavosti, aby konali ihneď. Príjemcovia týchto správ mnohokrát tak v strachu aj spravia. To je modus operandi aj najnovšieho prípadu SMS podvodu, upozorňuje web kurzy.cz, ktorý sa odvolávala na tlačovú správu spoločnosti Analytics Data Factory. Tento podvod súvisí s exekúciami. Na Slovensku podľa odhadov v uplynulom roku bolo podaných takmer 290-tisíc nových exekúcií. Práve na tento typ ľudí cieli najnovší podvod.

Podvodníci operujúci v online priestore totiž zaplavili mobily našich susedov SMS správami, v ktorých ich informovali, že bola voči ním začatá nová exekúcia. V priloženej správe, samozrejme, posielajú aj URL adresu na falošný web, kde môžu zaplatiť vzniknutý dlh, aby sa vyhli exekúcii.

„Ide o o veľmi sofistikovaný a dobre pripravený podvod, ako získať prístup k tým najcitlivejším údajom. Použitý jazyk aj prostriedky mohli občana veľmi ľahko zmiasť a prinútiť, aby sa na podvodné stránky prihlásil. Web, ktorý bol podľa dostupných údajov registrovaný v Rusku, navyše fungoval takmer dva dni, počas ktorých mohli útočníci informácie zbierať. Podobných podvodov je pritom čoraz viac a sú stále prepracovanejšie,“ hovorí Kamil Mahdal, zakladateľ a CEO spoločnosti Analytics Data Factory, ktorá je expertom na správu a využitie firemných údajov.

Ako uviedli analytici, tak podvod bol pomerne prepracovaný a svojou kvalitou vyčnieval nad inými bežnými online podvodmi.

„Koľko ľudí podvodu podľahlo a aké dôsledky to bude mať, nemožno v tejto chvíli odhadovať. Ak občan takúto správu dostane, mal by bezodkladne kontaktovať Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Ten by mal incident preveriť, stránky útočníkov zablokovať a informovať širokú verejnosť. Za povšimnutie stojí predovšetkým fakt, že celé stránky boli dokonale redigované, s platným certifikátom, a navyše integrovali podvodné prihlasovacie obrazovky väčšiny bánk na českom trhu. Išlo v podstate o agregačný podvodný portál, ktorý prirodzene a efektívne obchádza situáciu, keď útočníci nepoznajú konkrétnu banku návštevníka,“ hovorí Jiří Mojžíš, expert na fraud manažment a technický riaditeľ spoločnosti Analytics Data Factory.

Vo všeobecnosti majte na pamäti, že inštitúcie ako banky, doručovateľské služby a ani iné, nežiadajú od svojich klientov zaplatenie poplatkov cez SMS alebo e-maily. Ak vám takáto správa príde do vášho zariadenia, tak vedzte, že ide o podvod.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre