BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Pozor na tento nový SMS podvod. Táto správa vystraší hlavne majiteľov áut. Nič neplaťte, ide o podvod!

Mobily Slovákov zaplavujú vo veľkom podvodné SMS správy. Útočníci tentokrát prišli s novým príbehom, nedajte sa ale nachytať, ide o ukážkový podvod.

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa snažia okradnúť ľudí o peniaze. Zväčšia posielajú falošné e-maily, no čoraz častejšie sú aj podvodné SMS správy alebo telefonáty. Len niekoľko dní dozadu sme upozorňovali na podvod, kedy sa útočníci vydávali za banku a tvrdili, že evidujú problémy s vašim internet bankingom. V minulosti sme sa mohli ale stretnúť aj so SMS správami, kedy sa online podvodníci schovávali za známu streamovaciu platformu Netflix a hovorili, že došlo k zablokovaniu vášho účtu a treba ho resetovať.

Tých príbehov, ako sa vás môžu útočníci pokúsiť vyplašiť a prinútiť, aby ste s nimi zdieľali citlivé údaje, napríklad údaje z platobných kariet, je ale oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, ďalší SMS podvod je na svete. Túto správu, ak vám príde, ignorujte

Muži zákona najnovšie upozorňujú na ďalší SMS podvod, ktorý vystraší ale hlavne majiteľov automobilov. Dôvodom je, že útočníci sa najnovšie sústreďujú najmä na nich.

Polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že podvodníci najnovšie posielajú masovo SMS správy, v ktorých informujú občanov o tom, že nemajú zaplatené mýto. Samozrejme, ide o falošné SMSky. V podvodnej správe útočníci píšu, že mýtny systém odhalil, že ste išli po spoplatnenom úseku cesty no bez toho, aby ste uhradili mýto.

„Aj vás vystrašila SMS o nezaplatenom mýte? Podvodníci sa vám v správe vyhrážajú, že „systém“ zistil, že ste neuhradili poplatok za mýto a pokiaľ ho neuhradíte včas, dostanete pokutu.“, píšu policajti na sociálnej sieti. „Ide pritom o podvod, ktorým chcú podvodníci získať prístup ku vašim platobným údajom.“, dopĺňajú.

Útočníci zároveň apelujú na vodičov, aby doplatili mýto, inak im hrozí pokuta. No ako kliknete na odkaz, tak ten vás presmeruje na falošný web, do ktorého keď vložíte údaje, tak ich odovzdáte útočníkovi. Ak vám prišla táto SMS správa, tak ju kľudne ignorujte.

„Seriózne spoločnosti neposielajú linky, www adresy, na ktoré treba kliknúť, a ktoré od vás vyžadujú vyplnenie citlivých osobných údajov. Už to je signál, že ide o podvod.“, vysvetľujú muži zákona.

Pozor, toto nie je jediný podvod, ktorý číha na vodičov

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme upozorňovali na nový podvod, ktorý súvisí s autami. Útočníci najnovšie vytvárajú falošné QR kódy, ktorými prelepujú regulárne QR kódy na parkovacích automatoch. Rovnako ako pri iných podvodoch, aj v tomto je cieľom získať bankové údaje z karty. Ako sa totiž rozhodnete zaplatiť za parkovanie pomocou QR kódu, tak ten vás presmeruje na podvodnú stránku, kde útočník od vás žiada vyplnenie údajov z bankovej karty s tým, že dôjde k uhradeniu poplatku za parkovanie. No ide len o podvrh. Ak tak človek vyplní údaje na webovej stránke, tak dôjde o peniaze.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close