Mobilné aplikácie alebo webové stránky? Aká možnosť je pre nás lepšia a prečo by sme sa na ňu mali spoľahnúť?

Či už využívate aplikácie v smartfóne alebo radšej webové stránky, pozrite sa, ktorá možnosť je lepšia a aké výhody so sebou prináša.

WhatsApp a dalsie aplikacie
Zdroj: unsplash.com (Adem AY)

Priemerný človek má vo svojom smartfóne až 80 aplikácií, pričom veľkú časť z nich nevyužije vôbec. Skladuje ich v úložisku svojho smartfónu až do chvíle, kedy sa nerozhodne ich hromadne odinštalovať. V prípade niektorých aplikácií však do úvahy prichádza aj možnosť využitia webových stránok. Áno, dnes už na všetko existuje aplikácia, webové stránky nám však nezaberajú úložisko v našom smartfóne, a preto sa častokrát rozhodneme využiť skôr tieto stránky než aplikácie. Ktorá alternatíva je však pre nás a náš smartfón výhodnejšia? Na odpoveď k tejto otázke sme narazli na webe vwo.com a pozreli sme sa na ňu detailnejšie.

Mobilné aplikácie so sebou prinášajú viac výhod

Aj keď sú dnes rozoberanou témou aj cookies na internete, ktoré nám majú priniesť mimo iného aj lepšiu personalizáciu obsahu na webe, mobilné aplikácie prinášajú lepšie možnosti personalizácie. V aplikácii si väčšinou pri jej nastavovaní totiž vyplníme, aký obsah chceme, aby sa nám zobrazoval a navyše vďaka kontu, ktoré si s aplikáciou prepojíme, môžeme mať aplikáciu upravenú presne podľa našich predstáv. Prostredníctvom aplikácie nám rovnako môžu prichádzať notifikácie na dôležité udalosti. Nemusíme sa teda strachovať a kontrolovať webové stránky s tým, že sa určite niečo udialo. Notifikácie to všetko vyriešia za nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Pridanie poznamky do notifikacnej listy
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie ďalej môžu využívať výhody prístupu k rôznym častiam nášho smartfónu. Môžu profitovať z GPS nášho smartfónu, kamery, zoznamu kontaktov a ďalších rôznych možností. Vďaka tomu dokáže aplikácia lepšie spolupracovať s našim zariadením, čo môže byť pre používateľov oveľa komfortnejšie. S aplikáciami ďalej prichádza skvelá možnosť pracovať s nimi aj offline. Niektoré dnes totiž umožňujú aj offline režim, pričom pri pripojení k internetu sa synchronizujú tak, ako majú. Pri webovej stránke by sme o takomto niečom mohli len snívať.

Aplikácie v smartfónoch môžu navyše pracovať aj o niečo rýchlejšie ako webové stránky. Aplikácia totiž môže pracovať s dátami, ktoré si uloží priamo v smartfóne. Webová stránka však zvyčajne využíva servery, ktoré môžu celý proces ich používania spomaliť. Nie je to však len tým, za rýchlejším chodom aplikácie stojí oveľa viac faktorov. Ku všetkému treba však aplikáciu dobre nadizajnovať.

Zatváranie aplikácií môže priniesť viac škody, ako úžitku
Zdroj: Pixabay(HeikoAL)

Je tu však aj dôvod, prečo existujú webové stránky

Až 88% používateľov smartfónov volí radšej možnosť využitia aplikácie v porovnaní s webovou stránkou. Len 12% využíva výhradne webové stránky a veríme, že k tomu majú dobrý dôvod. Ako sme už totiž v úvode spomenuli, webové stránky nevyužívajú toľko interného úložiska ako samotná aplikácia. Majitalia smartfónov s menším úložiskom sa teda spoliehajú na webové stránky, pričom ušetria nejaký ten gigabajt pamäte.

Ďalším dôvodom, prečo niekto využíva radšej webovú stránku je, že nechcú byť od aplikácií závislí. Ak máme vo svojom smartfóne už raz aplikáciu, dokážeme sa k jej službám dostať oveľa rýchlejšie, ako keď musíme otvoriť prehliadač, vyhľadať stránku, prihlásiť sa a až potom robiť úkony, ktoré by sme potrebovali. Ak sa teda chcete na chvíľu odpútať od smartfónu, odporúča sa aplikácie zo smartfónov odinštalovať.

Využívate vo svojom smartfóne aplikácie? Alebo sa radšej spoliehate na webové stránky? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre