Spravodajstvo

Meta zablokovala v Európskej únii ruský Sputnik a stanicu RT. Na Facebooku ich už nenájdete

Ruskom ovládané média, ktoré často šíria klamlivé správy a propagandu, dostali v Európskej únii na Facebooku stopku.

Boj s dezinformáciami naberá na obrátkach a to najmä v súvislosti s aktuálne prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine. Zatiaľ, čo krátko po začatí invázie Ruska na Ukrajine, Facebook obmedzil viacero ruských médií šíriacich propagandu, tak dnes pritlačuje.

Najnovšie Nick Clegg, šéf spoločnosti Meta pre verejné záležitosti, pod ktorú patria sociálne siete Facebook a Instagram, prostredníctvom Twitteru informoval, že zablokovali média RT a Sputnik naprieč Európskou úniou. Ako vysvetľuje Clegg, tak týmto krokom reagujú na naliehanie viacerých vlád a únie, aby ruské média boli obmedzené v šírení propagandy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dostali sme žiadosti od viacerých vlád a EÚ, aby sme podnikli ďalšie kroky vo vzťahu k ruským štátom kontrolovaným médiám. Vzhľadom na výnimočnú povahu súčasnej situácie v súčasnosti obmedzíme prístup k RT a Sputniku v celej EÚ.“ píše Clegg v statuse nižšie.

Rusko obmedzuje stránky, ktoré vojenskú „operáciu“ označili za akt vojny, či inváziu

K podobnému kroku, ktorý obmedzuje dostupnosť informácií, sa uchýlili aj ruské štátne inštitúcie. Ako sme dnes informovali, tak Roskomnadzor, štátny regulátor pre média a komunikáciu v Rusku, označil viacero ruských médií, ktoré podľa úradu šíria klamstvá. Ako úrad vysvetľuje, tak niektoré média šírili nepravdivé informácie o ostreľovaní ukrajinských miest a smrti civilistov na Ukrajine v dôsledku akcií ruskej armády. Tieto média rovnako označovali prebiehajúcu „operáciu“ ako útok, inváziu, či akt vyhlásenia vojny. Podľa ruského regulátora médií to nie je pravda.

Ruský úrad preto vyzval spravodajské weby a média, aby odstránili „sporný“ obsah, inak budú zablokované. Úrad rovnako upozornil média, že môžu publikovať len správy, ktoré pochádzajú z oficiálnych informačných zdrojov krajiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close