Meta pridáva do svojich platforiem nástroje na identifikovanie AI obsahu: Porušenie pravidiel môže viesť k postihom

Meta už teraz zavádza nástroje, ktoré by pomohli užívateľom identifikovať AI generovaný obsah.

facebook umela inteligencia obrazky
Zdroj: Facebook, Linubai / Shutterstock.com

Umelá inteligencia napreduje obrovským tempom a internet už dnes doslova zaplavuje obsah, ktorý vznikol prostredníctvom generatívnych modelov. Možno ste sa už stretli s ním aj vy, možno to na vás ešte len čaká, no experti sa takmer jednohlasne zhodujú na tom, že už čoskoro bude umelá inteligencia internetu dominovať oveľa viac, ako je tomu teraz.  

U nás na Slovensku sa zatiaľ umelá inteligencia berie prevažne s vtipom a človek ľahko odlíši, že to, čo bolo vytvorené pomocou AI je myslené ako paródia. Lenže čo ak by sa to zmenilo? Spoločnosť Meta sa postaví proti problému AI generovaného materiálu a v tlačovej správe informuje o tom, že už čoskoro začne označovať obrázky vytvorené umelou inteligenciou. To sa dotkne platforiem Facebook, Instagram a Threads

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Spoločnosť Meta pristupuje k obsahu vytvorenému umelou inteligenciou zodpovedne a od spustenia funkcie Meta AI označuje fotorealistické obrázky vytvorené pomocou tejto technológie ako “Imagined with AI”,” vyjadrila sa Meta.  

Spoločnosť momentálne pracuje na spoločných štandardoch pre identifikáciu obsahu vytvoreného umelou inteligenciou. Čoskoro začne takto označovať všetok vizuálny obsah vytvorený AI. Ak vytvárate obsah prostredníctvom Meta AI, spoločnosť aplikuje niekoľko krokov, aby sa dal obsah generovaný umelou inteligenciou rozlíšiť. Používa ako viditeľné značky, tak aj neviditeľné vodoznaky, ktoré ale možno odhaliť pomocou špeciálneho softvéru. Zároveň ukladá informácie aj do metadát obrázku.  

Spoločné úsilie chrániť užívateľov pred AI generovanými dezinformáciami

Momentálne Meta spolupracuje s ďalšími veľkými spoločnosťami na vytvorení spoločných štandardov pre identifikovanie AI obsahu. V rámci fóra Partnership for AI vyvíjajú špičkové nástroje, ktoré by na základe metadát a neviditeľných značiek dokázali identifikovať výtvory AI modelov od Googlu, OpenAi, Microsoftu, Adobe, Midjourney a Shutterstocku.  

Spoločnosť Meta však už na svoje platformy Facebook, Instagram a Threads pridáva nástroj, ktorý dovolí užívateľom určiť, či zdieľajú video alebo zvuk vytvorený umelou inteligenciou. Ak užívatelia cez tento nástroj nepriznajú, že zdieľali fotorealistický obsah vytvorený umelou inteligenciou, spoločnosť Meta im môže uložiť postih.  

Zároveň Meta oznamuje, že ak užívateľ zdieľa AI obsah, ktorý možno považovať za rizikový a vážne zavádzajúci, spoločnosť môže tento obsah označiť viditeľnejším spôsobom. Toto označenie bude slúžiť na to, aby iným používateľom poskytla spoločnosť viac informácií a kontextu.  

Umelá inteligencia nie je len o vytváraní čisto nového realistického obsahu. AI modely dokážu vytvoriť až desivo realistické deepfake videá alebo hlasové nahrávky. Tie môžu slúžiť útočníkom na šírenie politických alebo iných dezinformácií a hoaxov. Viacerí technologickí giganti hovoria o potrebe jasných regulácií pre AI ešte skôr, ako sa generovaný obsah vymkne spod kontroly. Označovanie AI generovaných obrázkov, videí, či zvukových stôp je dobrým prvým krokom k riešeniu väčšej problematiky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre