Ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou na Facebook Marketplace či inom online bazáre?

Marketplace nie je ani zďaleka tak bezpečný, ako by sa mohlo zdať a obeťou sa vie stať naozaj každý. Pozrite sa, ako sa môžete vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou.

Podvody Facebook Marketplace
Zdroj: fizkes / shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž/úprava)

Ak ste používateľ sociálnej sieti Facebook, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom „Facebook Marketplace„. Ak však nie, v krátkosti vysvetlím, práve na tomto mieste si môžete zakúpiť veci od iných ľudí, prípadne predať svoje veci niekomu druhému. Nájdete tu množstvo inzerátov a ak sa vám niečo páči alebo máte o to záujem, viete ihneď poslať správu predajcovi a následne sa viete dohodnúť na kúpe.

Avšak ani Facebook Marketplace nie je úplne najbezpečnejšie miesto, aj práve tu viete natrafiť na podvodníkov a rôzne podvody. Práve na rôzne podvody s ktorými sa tu viete stretnúť a taktiež ako na podvody nenaletieť, sa pozrieme s portálom keepersecurity.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podvody cielené na kupujúceho

Bait-and-switch podvod

Tento typ podvodu viete nájsť na každej stránke, kde si viete kúpiť čokoľvek z druhej ruky. Predajca uverejní inzerát, ktorý obsahuje úžasný produkt za ešte lepšiu cenu, takto navnadia kupujúceho, že túto ponuku si nemôžu nechať ujsť.

Následne, keď sa podvodníkovi podarí niekoho nalákať, povie mu, že už nie je daný produkt dostupný ale ponúkne mu podobný produkt avšak s vyššou cenou a s nižšou kvalitou.

Požadovanie zálohy

Keď podvodníci ponúkajú nejaký drahší produkt, zvyknú si vypýtať zálohu. Ak má kupujúci nejakú otázku typu, prečo si zálohu pýta, odpoveď býva často tá, že práve ak mu zaplatí kupujúci zálohu, tak si je istý, že si danú vec naozaj kúpi.

V prípade, že sa vám takáto situácia v živote odohráva alebo sa možno len stane, nedajte sa oklamať. Je vysoká šanca, že ide o podvod.

Podvod s darčekovými kartami

Niekedy podvodníci požadujú, aby kupujúci „platil“ darčekovou kartou. Napríklad, ak predáva niečo za 20€, povie kupujúcemu, že nech dá danú sumu napríklad na Visa darčekovú kartu. Potom povie kupujúcemu nech mu odfotí číslo karty a dá PIN. Ak to všetko takto prebehne, tak kupujúci sa stal obeťou a s veľkou pravdepodobnosťou neuvidí ani daný tovar a ani svoje peniaze späť. 

Podvody cielené na predávajúceho

Zaplatia o niečo viac

Toto je podvod, na ktorý vie naletieť naozaj takmer hocikto, kto je aspoň trochu čestný. Podvodník v tomto prípade „kupujúci„, zaplatí za vec, ktorú od vás kúpil, o niečo viac. Vy si to však všimnete a vrátite mu čiastku, ktorá bola nadbytočná. Častokrát podvodníci používajú kradnuté kreditné karty, na vykonanie tohto podvodu. Vy ako kupujúci pošlete peniaze navyše podvodníkovi späť. Po obdržaní platby späť podvodník kontaktuje banku alebo vydavateľa kreditnej karty a tvrdí, že transakcia bola neoprávnená, alebo že tovar nebol doručený podľa očakávania. V niektorých prípadoch podvodník môže tvrdiť, že kreditná karta bola ukradnutá a že nevedel o transakcii. Ak banka alebo vydavateľ kreditnej karty dospeje k záveru, že požiadavka je oprávnená (napríklad ak sa zdá, že transakcia bola skutočne neoprávnená), vykoná proces známy ako „vrátenie platby“.

Platenie ukradnutou kartou

Ak podvodník zaplatí niečo ukradnutou kartou, peniaze sa vrátia a kupujúci nedostane nič. Pre tento typ podvodu platí, že podvodníci chcú platbu vykonať čo najrýchlejšie. 

Kupujúci tvrdí, že balík nikdy nedostal

Toto sa pochopiteľne vie stať len v prípade, ak niekomu balík posielate. Kupujúci však vie povedať, že balík nedostal a v niektorých prípadoch vie toto viesť až k tomu, že predávajúci príde o peniaze. To môže viesť k tomu, že prídete nielen o tovar, ale aj o peniaze. Preto vždy posielajte veci do vlastných rúk, nech máte doklad, že ste ho poslali a adresát ho prebral, resp. neprebral.

Ako sa nestať obeťou

Medzi základné rady patrí jednoznačne využívanie bezpečných platobných metód. Medzi také patrí PayPal alebo platiť cez Marketplace kartou. Taktiež je dôležité si pozerať recenzie, neplatí to len pri výbere hotela či apartmánu ale aj tu. Práve negatívna skúsenosť inej osoby, vám vie pomôcť vyhnúť sa podvodu. 

Najlepšia možnosť ako si prevziať danú vec je jednoznačne osobný odber. Pri práve osobnom odbere si viete skontrolovať, či daná vec funguje alebo či je totožná s fotografiou.

Samozrejme musíme spomenúť, aby ste s druhou stranou komunikovali výhradne v aplikácii Messenger a nie inak.

Ako nahlásiť podvod

Ak ste sa stali obeťou podvodu je potrebné to určite nahlásiť.

Ako nahlásiť predajcu

  1. Prejdite do časti „Marketplace„.
  2. Kliknite na inzerát ktorý chcete nahlásiť.
  3. Následne prejdite na profil predajcu.
  4. Kliknite na 3 bodky a potom na „nahlásiť„.

Ako nahlásiť kupujúceho

  1. Prejdite do časti „Marketplace„.
  2. Kliknite na ikonku profilu.
  3. Zvoľte si „Vaše inzeráty„.
  4. Zvoľte si inzerát na ktorý, vám písala osoba, ktorú chcete nahlásiť.
  5. Kliknite na meno kupujúceho a potom na 3 bodky vo vrchnej časti.
  6. Kliknite na „nahlásiť„.

Ako nahlásiť podvodný inzerát

  1. Znovu musíte prejsť do časti „Marketplace„.
  2. Kliknite na daný inzerát a následne na 3 bodky v pravom hornom rohu.
  3. Kliknite na „nahlásiť inzerát„.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre