Meta čelí zákazu v celej Európskej únii: Dôvodom sú pochybné praktiky pri zbere užívateľských dát na cielenú reklamu

Spoločnosť Meta nedávno oznámila spoplatnenie svojich služieb, ak nechceme aby boli naše dáta využívané na reklamné účely. Experti predpokladajú, že ani tento krok sa EÚ nebude veľmi páčiť.

Meta čelí zákazu v celej Európskej únii pre nelegálne využívanie užívateľských dát
Zdroj: Unsplash (Christian Lue, Dima Solomin), Pixabay (OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Európska rada pre ochranu súkromia v tlačovej správe ohlásila, že rozhodnutie nórskeho úradu vo veci proti spoločnosti Meta a Facebooku sa rozšíri do celej Európskej únie.  

Zákaz sa týka cielenej reklamy na Facebooku a Instagrame a udelil ho nórsky Úrad pre ochranu údajov ešte v júli. Úrad zistil, že vo veci cielených reklám prebieha na dvoch vyššie spomenutých platformách nezákonné sledovanie, monitorovanie a profilovanie užívateľov. Úrad v tomto smere hovorí, že Meta už dlho porušuje zákon. Toto správanie prebieha dodnes, aj napriek zákazu nórskeho úradu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Sme veľmi radi, že Rada pre ochranu osobných údajov súhlasí s hodnoteniami nórskeho úradu na ochranu údajov a rozširuje náš zákaz. Cieľom je, aby občania v celej Európe mali lepšie súkromie,” vyjadril sa Line Coll, riaditeľ nórskeho Úradu na ochranu údajov.  

Spoločnosť Meta bola podľa vyjadrení informovaná o tom, že ich podnikateľský model a spôsob spracovania užívateľských dát sú v rozpore s európskymi nariadeniami pre ochranu súkromia. Meta sa vyjadrila, že od užívateľov bude vyžadovať súhlas so zbieraním dát, zatiaľ tak neurobila.  

Čo bude nasledovať?

Meta nedávno rozvírila vody aj s vyhlásením, že Facebook a Instagram budú pre niektorých užívateľov spoplatnené. Ak nebudete súhlasiť so zberom vašich dát, za používanie týchto sociálnych sietí si nejakú korunu zaplatíte. Facebook a Instagram ostanú bezplatné pre tých, ktorí súhlasia so zberom dát pre potreby cielenej reklamy.  

Nórsky úrad a po novom aj Európska únia súhlasia s tým, že Meta zbiera a používa užívateľské dáta nezákonným spôsobom. K veci sa vyjadril aj dánsky úrad na ochranu súkromia, ktorý silno pochybuje o tom, že Európska únia uzná ako zákonné spoplatnenie tejto služby pre ľudí, ktorí si chcú chrániť svoje súkromie a teda odmietnu súhlasiť s invazívnym sledovaním spoločnosti Meta.  

Bude zaujímavé sledovať, ako sa Meta k tomuto problému postaví. Cieľ úradov je momentálne predísť porušovaniu práv užívateľov zo strany spoločnosti, kým Meta nájde legálny spôsob, ako sa na novú situáciu prispôsobiť.  

Vo veci porušovania súkromia už Meta v minulosti zaplatila mastné pokuty, minulý rok hneď dve. V novembri 2022 musela zaplatiť 265-miliónov €, pretože nedokázala ochrániť údaje pol miliardy užívateľov, ktoré sa po hackerskom útoku dostali von. Ďalšiu pokutu dostala Meta v decembri a to vo výške 390-miliónov €. V tomto prípade Meta čelila obvineniu vo veci nelegálnej reklamy. Užívateľov Instagramu a Facebooku mala tlačiť k súhlasu s pochybným zbieraním dát pre účely cielenej reklamy. Proti druhej pokute sa Meta odvolala. 

Spoločnosť Meta sa vyjadrila, že už od novembra začne užívateľom dávať na výber či chcú pokračovať v používaní Facebooku a Instagramu tak ako doteraz, teda musia sami súhlasiť s pochybnými praktikami zberu dát, alebo sa dáta nebudú zbierať, nezobrazia sa im cielené reklamy, no za túto službu si budú musieť zaplatiť. O spoplatnení Instagramu a Facebooku píšeme viac v tomto článku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre