Mesiac júl bol v globálnom meradle oficiálne najhorúcejším mesiacom v histórii meraní

Mali ste pocit, že júl bol pekelne horúci, či už u vás doma alebo na letnej dovolenke? Bohužiaľ, je to nezvratný fakt a nie iba domnienka.

globalne oteplovanie
Zdroj: Vosveteit, Unplash (NASA)

Extrémne horúčavy, suchá, obrovské požiare a následné záplavy, tornáda v oblastiach, kde sa bežne nevyskytujú a stále silnejúce búrky. Aj s týmito fenoménmi prírody sme sa počas tohto leta potýkali nie len na území Slovenska, ale vo všetkých kútoch sveta. Bohužiaľ, dnes už môžeme oficiálne povedať, že mesiac júl nebol bežným mesiacom, ktorý by priniesol iba pár netradičných výkyvov počasia. Najnovšie merania NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) totižto potvrdili, že mesiac júl 2021 bol oficiálne najhorúcejším mesiacom v histórii moderných meraní, ktoré trvajú už 142 rokov, informoval zahraničný The Washington Post.

Júl 2021 s nepekným historickým rekordom

Teplota pevniny a povrchu oceánov za mesiac júl bola o takmer 1 stupeň Celzia vyššia, ako bola priemerná teplota počas júla v 20. storočí. „V tomto prípade je prvé miesto tým najhorším,“ uviedol Rich Spinrad z NOAA vo svojom vyhlásení. „Nový rekord ešte podporuje znepokojivú cestu, ktorú zmena klímy nastavila na celom svete.“ Pri pohľade na globálnu mapu je už na prvý pohľad jasné, že drvivá väčšina všetkých oblastí na našej planéte zažívala netradične teplé počasie. Tmavočervené časti, ktorých nájdeme na mape naozaj mnoho, však reprezentujú teplotné rekordy na vrchu stupnice. Naopak, rekordy na spodnej hranici stupnice na mape nenájdeme, čo je mimoriadne znepokojivé.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odporcovia globálneho otepľovania môžu namietať, že v histórii meraní bolo niekoľko teplotných rekordov ešte v minulom tisícročí, čo je naozaj pravda. V tomto prípade je však situácia úplne iná. Mesiac júl pokoruje teplotné rekordy v globálnom meradle takmer rok čo rok. Teplotné rekordy totižto padli pomerne nedávno v roku 2016, následne v rokoch 2019 a 2020. Neustále otepľovanie klímy každým rokom sa tak jednoducho nedá poprieť a ide o holý fakt.

Podľa všetkého prežívame najhorúcejší rok v modernej dobe

Ako sme už naznačili v úvode, júl 2021 bol po klimatickej stránke naozaj divoký a to v zlom slova zmysle. Také Japonsko zažilo práve počas olympijských hier rekordne vysoké horúčavy, zatiaľ čo sa viaceré regióny potýkali, respektíve stále potýkajú s lesnými požiarmi nepredstaviteľného rozsahu. Podľa najnovších predikcií však nebude v tomto roku výnimočný iba mesiac júl. Aktuálne predikcie vedcov totižto naznačujú, že najteplejším rokom v histórii moderných dejín bude práve aktuálne prebiehajúci rok 2021.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre