MediaTek predstavuje nový špičkový procesor Dimensity 9000, ktorý láme všetky rekordy

Ide o prvý 4 nm mobilný čip na svete. Pochváliť sa môže i výkonom, aký sme u mobilných procesoroch ešte nevideli.

MediaTek Dimensity 9000_novy mobilyn procesor
Zdroj: MediaTek

MediaTek bol dlho nenápadným a hlavne podceňovaným hráčom na trhu s mobilnými procesormi. Posledné roky však ukazujú, že ide o hráča, s ktorým musíme do budúcnosti rátať. Dnes ide o najväčšieho predajcu mobilných procesorov na svete, ale aj napriek, na trhu s prémiovými procesormi je stále za spoločnosťou Qualcomm. Všetko by však mohol zmeniť čip Dimensity 9000, ktorý spoločnosť predstavila len pred niekoľkými chvíľami. Na tému upozorňuje portál anandtech.com.

MediaTek Dimensity 9000

MediaTek Dimensity 9000 je prvým 4 nm čipom na svete, ktorý má tie najvyššie ambície. Rovnako treba povedať, že ide o prvý mobilný procesor, ktorý využíva jadro Cortex-X2.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MediaTek Dimensity 9000_specifikacie
Zdroj: MediaTek

Pochváliť sa môže i grafickým čipom GPU Maly-G710, ako aj tým, že ide o prvý mobilný procesor kompatibilný s pamäťami RAM typu LPDDR5X. Štandard (LPDDR5X) zverejnil JEDEC ešte len v priebehu júla tohto roka, takže skutočnosť, že ho čip už podporuje, znamená, že MediaTek pracoval na návrhu a mal by byť plne kompatibilný s novým štandardom. Zatiaľ čo plný štandard je inzerovaný až na podporu 8533 Mbps, čip sa tu obmedzuje na 7500 Mbps. Rovnako však treba uviesť, že napriek tomu, že čip podporuje tento nový štandard, tak LP5X SoC sa neočakáva na trhu až do konca budúceho roka. Samozrejme, pamäťový radič plne podporuje i staršie štandardy vrátane LPDDR5 s rýchlosťou až 6400 Mbps.

MediaTek Dimensity 9000_specifikacie_3
Zdroj: MediaTek

Procesor sa môže pochváliť i konfiguráciou jadier – 1 (Cortex-X2) + 3 (Cortex-A710) + 4 (Cortex-A510). Pokiaľ ide o grafický čip, tak jeho náprotivkom môže byť Google Tensor G78MP20, ktorý nájdeme v telefónoch Pixel 6 a Pixel 6 Pro.

MediaTek Dimensity 9000_specifikacie_5
Zdroj: MediaTek

Dimensity 9000 je vo všeobecnosti o 35% výkonnejším, ako sú procesory vo vlajkových Android smartfónov, a o 37% energeticky účinnejším, tvrdí spoločnosť MediaTek. Druhým dychom však musíme dodať, že MediaTek v rámci publikovaných správ neuvádza, s ktorými procesormi porovnáva ich nový čip. Predpokladáme však, že to bude Snapdragon 888, prípadne Exynos 2100.

MediaTek Dimensity 9000_specifikacie_2
Zdroj: MediaTek

V závere však treba dodať, že koncom tohto mesiaca sa očakáva predstavenie ďalšieho vlajkového čipu. Tentokrát však pod záštitou spoločnosti Qualcomm. Malo by ísť mobilný procesor Snapdragon 898 na čo sa už veľmi tešíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre