Máte pomalý internet? Google radí, ako ho môžete optimalizovať, aby bol rýchlejší

Rýchlosť Wi-Fi siete ovplyvňuje veľa faktorov, niekedy však oprava zaberie len pár sekúnd.

Slaba Wi-Fi mobil
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Pomalý internet a problémy s Wi-Fi sieťou rozhodne nikoho nepotešia, no čo môžeme v tomto prípade robiť? Rýchlosť nášho pripojenia závisí od niekoľkých faktorov.

Ako radí spoločnosť Google, dôležitými sú určite vek samotného routeru, ale aj zariadenia cez ktoré sa na internet pripájate. Občas sa však stretneme aj s tým, že je Wi-Fi sieť pomalá, hoci by mohla a mala ísť rýchlejšie. Nemusíte hneď siahať po novom routeri, pozrite sa čo všetko môžete spraviť, aby ste rýchlosť internetu vylepšili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presuňte sa bližšie k routeru

Aj najlepšia Wi-Fi sieť má svoj dosah. Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej od routeru ste, tým je signál slabší a rýchlosť internetu pomalšia. Ak sa vám zdá rýchlosť príliš nízka, skúste sa presunúť k routeru, čo by mohlo vaše problémy vyriešiť.

Pravidlom je umiestnenie routeru na vyvýšené miesto približne do stredu domácnosti, aby ste dosiahli čo najlepšie pokrytie. Je to užitočná rada, no nemali by sme sa jej držať ako modly. Výnimkou sú napríklad prípady, kedy v kuchyni alebo napríklad garáži používate Wi-Fi pripojenie len zriedka, no v spálni alebo obývačke máte slabý signál. V tomto prípade si presuňte router bližšie k dôležitejším miestnostiam, alebo porozmýšľajte nad kúpou Wi-Fi extenderu.

Uistite sa, že steny neblokujú signál

Betón sa považuje za úhlavného nepriateľa Wi-Fi, no signál môžu narušiť aj iné bežné materiály. Wi-Fi sú rádiové vlny šíriace sa vzduchom a isté materiály ich môžu blokovať úplne alebo ich oslabiť. Uistite sa, že v blízkosti routera nie sú obrazovky, zrkadlá, akvárium alebo iné predmety. Router by nemal byť v uzavretej skrinke a ani v poličke. Ak máte problém s pomalým internetom, pozrite sa či nič neblokuje predok a vrchnú stranu routeru. Do pozornosti dávame aj tento článok, ktorý vám priblíži aký materiál môže ovplyvniť šírenie Wi-Fi signálu.

Pomalá Wi-Fi sieť? Takto to môžete vyriešiť
Zdroj: Unsplash (Misha Feshchak)

Odstráňte šum

Žijeme v modernej dobe a v domácnosti pravdepodobne máte viacero smart zariadení. Detské monitory, mikrovlnné rúry, či bezdrôtové telefóny pracujú na rovnakých vlnách a môžu zabrániť v šírení Wi-Fi signálu. Dôležité je preto ubezpečiť sa, že vám signál nerušia iné zariadenia. Väčšina z nich pracuje na 2,4 GHz vlnách.

Prepnite sa na 5 GHz

Ako sme už spomenuli v predchádzajúcom tipe, váš Wi-Fi signál môžu rušiť ostatné zariadenia. Problém je výraznejší v panelákoch, kde sú bližšie pri sebe napríkald aj iné Wi-Fi routery. Riešením môže byť prepnúť sa na 5 GHz frekvenciu. Väčšina routerov už túto možnosť ponúka a vďaka nej získate nielen menej rušenia, ale celkovo rýchlejšiu prenosovú rýchlosť.

5 GHz ponúka síce vyššiu rýchlosť, no ako kompromis má tento signál menší dosah a ťažšie preniká cez prekážky. Preto tento typ siete nemusí byť vhodný, ak bývate v rozsiahlom a členitom dome.

Investujte do novšieho zariadenia

Na začiatku sme písali, že vek môže byť jeden z faktorov pomalého internetu. Nové zariadenia podporujú najnovšie štandardy, ktoré ponúkajú nielen vyššiu stabilitu, bezpečnosť alebo rýchlosť. Ak má váš router už niekoľko rokov, odporúčame sa pozrieť aj po novšom modeli. Zároveň to platí aj o počítačoch alebo smartfóne. Najnovším štandardom je Wi-Fi 6, alebo 802.1ax. Ten ponúka rýchlosť až 800 Mbps cez Wi-Fi sieť.

Vyhnite sa WEP zabezpečeniu

V pokročilých nastaveniach routera máte možnosť zapnúť WEP zabezpečenie, no to vašu sieť spomalí. Pre maximálnu rýchlosť odporúčame nastavenie WPA2.

Zmeňte DNS server

DNS, alebo Domain Name System, je nástroj, ktorý pomáha prekladať tradičné názvy stránok na IP adresy. Tie dokáže stroj prečítať a naviesť vás na správnu stránku. Ako to všetko ale súvisí s rýchlosťou internetu?

DNS vám poskytuje každý internetový dodávateľ, no základná DNS môže byť buď pomalá, alebo nemusí pracovať správne. V tomto smere existujú alternatívy, ktoré sú nielen rýchlejšie, ale aj spoľahlivejšie a hlavne bezpečnejšie. Ak chcete vedieť ako zmeniť DNS serve, do pozornosti dávame tento článok.

Ako sa prihlásiť na lepší DNS Server?
Zdroj: Unsplash (JJ Ying, Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Odpojte zariadenia, ktoré nepoužívate

Keď sme doma, na Wi-Fi máme pripojených niekedy aj niekoľko smartfónov, počítač, hernú konzolu, smart TV a veľa ďalších zariadení. Samo o sebe to nie je problém, ak všetko funguje ako má. Ak ale pociťujete spomalenie internetu, odporúčame odpojiť od bezdrôtovej siete všetky zariadenia, ktoré momentálne nepoužívate. Možno ste to netušili, ale k bežnému routeru by nemalo byť pripojených viac ako 4-6 zariadení, inak sa môžete stretávať s problémami.

Alternatívou je nastaviť prioritu zariadeniam. Povedzme, že pracujete z domu a nechcete mať starosti s pomalým alebo vypadávajúcim internetom. V tomto prípade môžete nastaviť jednotlivým zariadeniam stupeň dôležitosti. Keď vášmu počítaču nastavíte najvyššiu prioritu, v prípade potreby mu router pridelí väčší výkon, no na úkor iných zariadení.

Nepreťažujte sieť

Ako sme spomenuli vyššie, každá Wi-Fi sieť má svoje limity. Prekročiť ich môžete nielen množstvom pripojených zariadení, ale aj vašou online aktivitou. Sťahovanie, online hry či pozeranie filmov na internete zaťažujú sieť a tá nemusí nápor zvládnuť, hlavne ak robíte všetko naraz. Niekedy problémy spôsobuje kombinácia pripojených zariadení a to, čo užívatelia na nich robia.

Stačí len to, aby partner začal sťahovať súbory zatiaľ čo vy pozeráte na internete film. Spojenie týchto náročných aktivít môže spôsobiť to, že vám film začne sekať, alebo sa dlho načítava. Keď druhé zariadenie skončí náročný proces, všetko sa vráti do normálu.

Pozor na malvér

Škodlivý softvér je hrozbou, ktorá vám môže ovplyvniť aj rýchlosť internetu. Ak sa do vášho zariadenia dostane malvér, ten vo väčšine prípadov kradne naše dáta. Môže však vykonávať aj iné činnosti, počas ktorých komunikuje so serverom hackera. Dôležité je, že malvér zaťažuje vašu sieť a tým pádom spomaľuje internet. Či máte v zariadení vírus sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre