Mali by vesmírne agentúry poslať ľudí na Pluto? Toto si myslia odborníci

Po Mesiaci je viac než jasné, že ľudia pôjdu na Mars. Mali by však astronauti ísť hlbšie do vesmíru?

astronaut vesmir
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Americká NASA a jej partneri momentálne plne pracujú na programe Artemis, ktorý má poslať ľudí na povrch Mesiaca. Vesmírne agentúry však chcú na našej prirodzenej družici ostať dlhodobo a eventuálne z nej vyraziť na Mars.  

Pre americkú NASA je len otázkou času, kedy pošle prvých ľudí k červenej planéte, čo by bol ďalší obrovský míľnik v oblasti vesmírneho prieskumu. Lenže čo potom? Je možné, aby sme poslali ľudí aj na iné kozmické telesá? Portál Universe Today sa nedávno pýtal odborníkov, čo si myslia o ľudskej misii na mesiac Titan, ktorý je mesiacom Saturnu. Tento mesiac má svoju vlastnú atmosféru a na povrchu ukrýva rieky, jazerá a moria. Tie však nie sú z vody ale z metánu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia na Titan by priniesla celú studnicu nových vedeckých poznatkov, no čo také Pluto? Oplatilo by sa investovať vesmírnym agentúram do cesty s ľudskou posádkou k jednému z najvzdialenejších objektov v Slnečnej sústave?  

“Myslím, že by sme mali jedného dňa poslať ľudí všade. Dnes by ale bola takáto misia predčasná a rovnako to platí aj o väčšine telies v Slnečnej sústave. O veľa planétach nevieme ani zďaleka dosť na to, aby sme navrhli misiu s ľudskou posádkou. Takéto cesty sú zároveň výrazne mimo našich technických možností. Verím, že dnes nie je potreba míňať peniaze na vyslanie astronautov k Plutu, no to sa môže o 100 až 200 rokov zmeniť,” tvrdí doktor Alan Stern, hlavný vyšetrovateľ misie NASA New Horizons.  

Misia s ľudskou posádkou nie je najpraktickejšie riešenie

Misia New Horizons smerovala k Plutu a stala sa najrýchlejšou ľudskou sondou, akú ľudstvo vyrobilo. Vesmírom letela rýchlosťou 16,26 kilometrov za sekundu, čo jej dovolilo dostať sa k Jupiteru len niečo cez jeden rok. K Plutu aj napriek tejto rýchlosti cestovala ďalších osem rokov. Planéta Pluto leží v Kuiperovom páse, takmer 6-miliárd kilometrov od Slnka.  

“Predpokladám, že k Plutu ľudí nikdy nepošleme, čo platí aj pre iné objekty v Kuiperovom páse alebo vonkajšej časti Slnečnej sústavy. Odhadujem, že žiadna racionálna spoločnosť momentálne vôbec neuvažuje nad misiou k Plutu a pravdepodobne ani uvažovať nikdy nebude. Je zaujímavé o tom uvažovať, ale realita je niekde úplne inde,” tvrdí doktor Mike Brown, ktorý je známy tým, že Plutu odobral status planéty.  

Aj ak by sme k Plutu cestovali priamo, naša technológia nie je na takej úrovni, aby sa tam dostala v rozumnom časovom úseku. Predpokladá sa, že len cesta by trvala viac ako 20 rokov, pretože raketa by cestovala vysokou rýchlosťou a potrebovala by zabrzdiť, aby sa dostala na orbitu okolo trpasličej planéty.  

V budúcnosti by sa však situácia mohla zmeniť, no nebolo by to tak skoro. Stále platí, že človek je oveľa lepším prieskumníkom ako roboty. Človek by mohol na povrchu planéty vykonať niekoľko experimentov, ktoré stroje nedokážu. Stále sa ale môžeme o Plute dozvedieť obrovské množstvo informácií len z robotických misií. Tieto misie by mali prebehnúť skôr, než tam pošleme človeka.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre