Proukrajinskí hackeri „odpojili“ Rusov od internetu. Ide o odplatu za útok na operátora Kyivstar, hovoria hackeri

Proukrajinskí hackeri zo skupiny Blackjack hlásia, že Rusom vrátili to, čo im požičali.

odpojenie od internetu rusko
Zdroj: Maksim Shmeljov, romiri, Bart_J / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Ruskí hackeri dali začiatkom decembra minulého roka zabrať ukrajinskému operátorovi Kyivstar, ktorý v dôsledku útoku nemohol poskytovať mobilné služby miliónom zákazníkov naprieč krajinou, ktorí zostali prakticky odrezaní od sveta. Ku kybernetickému útoku sa prihlásili hackeri zo skupiny Solntsepek, ktorá je odnožou najznámejšej ruskej hackerskej skupiny Sandworm, ktorá pôsobí pod miestnou bezpečnostnou službou. No zdá sa, že tento útok ruských hackerov, nezostal neoplatený. Prokrajinskí hackeri zaútočili na ruskú IT infraštruktúru rovnakou zbraňou.

Proukrajinskí hackeri sa nabúrali do serverov operátora M9com

Najnovšie Proukrajinskí hackeri zo skupiny Blackjack hlásia, že Rusom vrátili, to čo im požičali. Hovoria, že sa im podarilo dostať do serverov moskovského operátora M9com, ktorého poslali na nechcenú dovolenku. Pre tých, ktorí nevedia, tak M9com je poskytovateľom internetových služieb, ktorý v Moskve ponúka rôzne telekomunikačné služby vrátane internetu, TV a telefónnych služieb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackeri tvrdia, že sa im podarilo odstrániť kvantum dát zo serverov spoločnosti vrátane záloh. Podľa publikovaných informácií, útočníkom sa podarilo odstrániť približne 20 terabajtov materiálov. Pre lepšiu ilustráciu, jeden terabajt dát je ekvivalent 1 000 gigabajtov.

Aktuálne veľa podrobností o útoku nevieme s výnimkou pár príspevkov zo sociálnej siete Telegram a hlásení používateľov internetu a ďalších služieb, že im nefungujú.

Podľa dostupných informácií došlo k masívnym výpadkom internetu a televíznych služieb v Moskve. Útok zasiahol približne polovicu zákazníkov spoločnosti, odhalila služba NetBlocks, ktorá aktívne monitoruje stav rôznych služieb, či sú živé alebo odpojené od siete.

„Potvrdené: Údaje o sieti ukazujú narušenie #ruského poskytovateľa internetu M9com, čo potvrdzuje správy, že ukrajinskí hacktivisti sa zamerali na operátora so sídlom v Moskve, kompromitovali údaje a znefunkčnili ich sieť ako odvetu za decembrový kybernetický útok na Kyivstar“, píše NetBlocks v príspevku na sociálnej sieti X.com.

Hackeri tvrdia, že tento útok bol len „zahrievacím kolom“, a že Rusov čakajú ešte rušné chvíle v kybernetickom priestore. V rámci príspevku, ktorý publikovali, špeciálne ďakujú hlavnému systémovému správcovi Yurovi Perezhilinovi. A hoci nespresňujú, za čo mu ďakujú, tak to môžeme prinajmenšom tušiť. Pravdepodobne kompromitovali systém operátora práve cez jeho účty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre