„Ľudstvo je len jedno nedorozumenie od jadrovej apokalypsy,“ tvrdí generálny tajomník OSN

Podľa jeho slov svet dnes prežíva napätie, ktoré nebolo ani uprostred studenej vojny.

Ľudstvo sa nachádza len jedno nedorozumenie od jadrovej apokalypsy
Zdroj: Unsplash (Sebastian Staines, Kevin Nalty) Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie, výrazná nerovnosť, konflikt a porušovanie ľudských práv, či osobná a ekonomická kríza spôsobená pandémiou COVID-19. To všetko sa udialo v nedávnej minulosti. Ide o udalosti a výzvy, akým sme nemuseli čeliť ani v čase studenej vojny. Práve preto vyzýva generálny tajomník OSN, António Guterres, celý svet, aby odstúpil od jadrových zbraní.

Vo svojom prejave na desiatej konferencií strán, ktoré podpísali zmluvu o nešírení jadrových zbraní hovorí o období nádeje, ktoré prišlo s koncom studenej vojny. Množstvo krajín v tom období drasticky zredukovalo jadrový arzenál a niektoré z nich sa ho zbavili úplne. Hoci sa ľudstvu podarilo uniknúť apokalyptickému scenáru, postupom rokov pomaly zabúdalo na hrôzy, ktoré spôsobili jadrové zbrane hodené na mestá Hirošima a Nagasaki.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V uplynulých rokoch si národy prešli mnohými problémami a geopolitické napätie opäť rastie. Podľa slov generálneho tajomníka opäť raz víťazí súťaživosť nad spoluprácou. Dôvera sa naštrbila a namiesto rozhovorov začali krajiny míňať miliardy dolárov na výrobu zbraní, ktoré na našej planéte nemajú miesto. V súčasnej dobe krajiny držia globálne takmer 13-tisíc jadrových zbraní a s rastúcim napätím opäť hrozí jadrová katastrofa.

„Zatiaľ sme mali nesmierne šťastie, no spoliehať sa naň nie je stratégia, ani štít pred napätím, ktoré pomaly vyviera do jadrového konfliktu. Ľudstvo je len jedno nedorozumenie alebo zlý odhad vzdialené od jadrovej apokalypsy,“ tvrdí Guterres.

Dokážeme sa vyhnúť jadrovej vojne?

Dodáva, že v tejto dobe je potreba zmluvy stojacej na pevných základoch oveľa dôležitejšia, než kedykoľvek predtým. Prvým krokom je oživenie takmer 77-ročnej zmluvy o nešírení jadrových zbraní, čo si vyžaduje záväznosť všetkých zúčastnených strán, vysvetľuje Guterres. Zároveň treba nájsť praktické riešenia, ktoré by pomohli zníženiu rizika jadrovej vojny.

Zníženie rizika vojny však nie je dostatočným riešením, úplná eliminácia jadrových zbraní je. Gutteres preto vyzýva krajiny, aby začali k tomuto cieľu neoblomne kráčať. To zároveň znamená vyriešenie konfliktov na Strednom východe a v Ázii.

Jadrová technológia sa podľa názoru generálneho tajomníka nemá využívať na vojnu, ale na mierové účely, ktoré by mohli pomôcť ľudstvu vydláždiť cestu k obnoviteľnej a čistej energii.

„Na naše rozhodnutie sa spoliehajú budúce generácie. Všetci zdieľame povinnosť zanechať našim potomkom lepší svet, než aký sme ho našli my. Musíme raz a navždy rozptýliť oblak hrozby, ktorú pre nás jadrová vojna predstavuje,“ ukončuje svoj príhovor Guterres.

Vo svojom príhovore spomenul generálny tajomník konflikty na Strednom východe, Kórejskom polostrove a prebiehajúcu inváziu na Ukrajine. Jadrovými zbraňami sa vyhrážal aj bývalý šéf Roscosmosu, Dmitry Rogozin. Ten poznamenal, že by Rusko dokázalo jadrovými zbraňami zničiť krajiny NATO za 30 minút. Zdroje zatiaľ ubezpečujú, že Rusko jadrové zbrane použiť neplánuje, preto je nejasné čo chcel Rogozin svojim vyjadrením dokázať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre