Lode britského námorníctva dostanú nové obranné odpaľovacie zariadenie

Obranný systém využíva pokročilé technológie na zneškodnenie nepriateľských rakiet a dronov.

Lode britského námorníctva dostanú nové obranné odpaľovacie zariadenie
Zdroj: DALL-E

Britské kráľovské námorníctvo dostane nový odpaľovač, ktorý je určený na zneškodňovanie nepriateľských rakiet a dronov, čo výrazne podporí obranyschopnosť vojnových lodí, informuje vládny portál Spojeného Kráľovstva.  

Nové systémy dostanú lode vďaka uzatvoreniu 135-miliónového kontraktu s Cohort plc group, pod ktorú spadajú spoločnosti Systems Engineering and Assessment a Chess. Nové obranné systémy majú byť odpoveďou na pokroky v raketových a dronových technológiách. Systém Trainable Decoy Launcher, skrátene TDL, má pomôcť Spojenému Kráľovstvu chrániť svoje záujmy nielen v Červenom mori ale aj celosvetovo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový odpaľovací systém dostanú fregaty typu 26 a 31, plus ho dostanú aj lode typu 45, ktoré už spadajú do kategórie destroyer. Nové obranné systémy používajú vylepšené technológie, ktoré lodi umožňujú rapídne vystreliť falošnú návnadu pre nepriateľské rakety bez toho, aby sa musela celá loď natočiť správnym smerom. Systém dokáže vystreliť niekoľko typov odlišných návnad vrátane svetlíc.  

Obranné systémy Spojeného Kráľovstva

Spojené kráľovstvo momentálne pracuje aj na zbraňovom systéme LDEW, čo znamená Laser Directed Energy Weapon. Ide o laserovú zbraň DragonFire, ktorá sa momentálne považuje za najsilnejší laserový zbraňový systém Veľkej Británie.  

Laserové zbrane mnohí odborníci považujú za budúcnosť vojny. Rovnako ako nový obranný odpaľovač, aj laserové zbrane sú určené na obranu proti nepriateľskými raketami a dronmi. Laserové zbrane vypália do cieľa dieru, pričom ho môžu zneškodniť alebo úplne vyradiť z prevádzky. Hoci hovoríme o laserových zbraniach, budúcnosť nebude vyzerať ako v Hviezdnych vojnách. Laserové zbrane sú pre ľudské oko neviditeľné, no mimoriadne efektívne. Sústredeným laserovým lúčom do cieľa vypália dieru a zasiahnu dôležité komponenty drona alebo rakety.  

DragonFire má za sebou niekoľko úspešných testov, pričom na zábery z toho najnovšieho sa môžete pozrieť tu. Aj napriek úspechom ale DragonFire nepôjde do aktívnej služby. Na poznatkoch získaných vývojom a testovaním tejto laserovej zbrane postavia novú generáciu LDEW zbraní. Tie by sa už do aktívnej služby dostať mali.  

Na laserových zbraniach pracuje niekoľko krajín. Ide o novú generáciu zbraňových systémov, ktoré majú oproti tradičným delám niekoľko výhod. DragonFire nepotrebuje muníciu. Tým odpadajú problémy so zásobovaním a náklady na každý jeden vystrelený projektil. Obranné rakety sa môžu cenovo pohybovať v státisícoch dolárov, pričom jedna strela zo systému DragonFire stojí približne 10 libier. DragonFire má zároveň neobmedzenú muníciu, kým má k dispozícii stabilnú dodávku elektrickej energie.    

Spojené kráľovstvo pravdepodobne nechce ísť naplno do vývoja laserových zbraní alebo chce mať k dispozícii konvenčnejšie alternatívy. Každopádne sa nový odpaľovač pre vojnové lode dostáva do výroby a v budúcnosti bude nasadený do aktívnej služby. Kedy to presne bude ešte nie je známe.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre