Ku koncu roka dominujú bankové trojany, hovoria analytici. Na tieto vírusy môžete natrafiť najčastejšie!

Analytici z Checkpoint prišli so správou, v ktorej poukázali na tie najčastejšie trojské kone, s ktorými sa môžeme aktuálne stretnúť.

Android Malware
Zdroj: Pixabay.com (Chris Potter), Android, Vosveteit.sk (koláž)

V priebehu posledných rokov sa podvody naprieč internetom rozmohli viac, ako tomu bolo kedykoľvek predtým. Dopomohli k tomu bezpochyby smartfóny a to, že sme online prakticky stále. Nehovor viac o tom, že útoky sa stali oveľa viac sofistikovanými.

Bezpečnostní analytici Checkpoint najnovšie publikovali správu, v ktorej hovoria o hrozbách, ktoré trápili používateľov v minulom mesiaci najviac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dominujú bankové trojany

Odborníci na bezpečnosť hovoria, že najrozšírenejším typom vírusu sú trojské kone, ktoré cielia na bankové účty obetí. Za týmto účelom, aby napadli zariadenia používateľa, najčastejšie využívajú zraniteľnosti v najrozšírenejších prehliadačoch a v prípade smartfónov útočia hlavne na Android zariadenia.

Najrozšírenejším malvérom s celosvetovým dosahom na šesť percent organizácií zostáva AgentTesla, pokročilý trojan zameraný na krádež informácií. Je schopný monitorovať a zhromažďovať vstupy z klávesnice obete (keylogging), snímať obrazovku a získavať prihlasovacie údaje z rôznych aplikácií a služieb vrátane Google Chrome, Mozilla Firefox a Microsoft Outlook.

No na sile opäť naberá Emotet, s ktorým sa mohli stretnúť ako používatelia smartfónov tak aj počítačov. Koncom roka sa stal druhým najrozšírenejším malvérom a zasiahol štyri percentá organizácií vo svete, čo ho vystrelilo na druhú priečku. Emotet začínal pôvodne ako bankový trojan, no dnes má oveľa väčšie využitie. Útočníci ho najčastejšie šíria prostredníctvom phishingových kampaní.

Tomáš Valenta, riaditeľ slovenskej pobočky spoločnosti prízvukuje, že zatiaľ čo sa môže zdať, že niektorý z malvérov sa postupne vytráca, tak častokrát ich autori vylepšujú, aby boli ešte silnejšie a efektívnejšie.

Medzi prvú trojicu sa dostal aj Qbot, ktorý rovnako patrí medzi bankové trojany. Po prvýkrát sme sa ním ale mohli stretnúť ešte v roku 2021. Dnes je späť! Finančne motivovaní kyberzločinci kradnú bankové prihlasovacie údaje a informácie z webového prehliadača. Hackeri na distribúciu tohto softvéru v nedávnej minulosti využili známe zero-day zraniteľnosti systému Windows.

Najrozšírenejším bankovým trojanom, s ktorým sa môžeme v prípade smartfónov ale stretnúť, je Anubis. Tento škodlivý kód cieli najmä na používateľov Androidu. Spomenúť ale môžeme aj malvér Hydra, ktorý vo veľkej miere vyčíňal v susednom Česku.

„Od počiatočnej detekcie (pozn. redakcie: Anubisu) získal ďalšie pokročilé funkcie vrátane snímania klávesov, nahrávania zvuku a ransomvéru. Bol zistený v stovkách rôznych aplikácií dostupných v obchode Google Store. Bankový trojan Hydra kradne finančné údaje tak, že od obetí požaduje povolenie nebezpečných nastavení.“

V prípade mobilného malvéru je ešte nadmieru aktívny AlienBot trojan. Tento vírus bol dlho prítomný aj v časti aplikácií, ktoré boli dostupné v Obchode Play. Rovnako ako predošle trojany, aj tento patrí do kategórie bankových. Podporuje napríklad keylogging, dokáže kradnúť poverenia z SMS alebo 2FA kódy.

Ako sa vyhnúť infikovaniu?

Vo všeobecnosti platí, že by sme mali sťahovať aplikácie len z oficiálnych zdrojov, akým je napríklad Google Play, hoci ani to automaticky neznamená, že si nemôžeme stiahnuť do telefónu vírus. Ďalej by sme mali sledovať recenzie na vývojára vrátane samotnej aplikácie. V neposlednom rade by sme mali byť opatrní s oprávneniami, ktoré udeľujeme aplikáciám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre