Ktoré žijúce živočíchy možno považovať za potomkov dinosaurov?

Pojem Dinosaurus označuje skupinu živočíchov, do ktorej zapadajú aj tieto stále žijúce tvory.

Ktoré žijúce druhy môžeme považovať za potomkov dinosaurov?
Zdroj: Unsplash (Fausto García-Menéndez, Alvaro Reyes, Amy Baugess, Scott Greer, Umanoide, Monika Kubala) Úprava: Vosveteit.sk

Dinosaury sa po prvýkrát objavili počas obdobia Triasu – pred približne 250-miliónmi rokov. Vládcami planéty boli po dobu 165-miliónov rokov, kým na Zem nedopadol obrovský asteroid Chicxulub, ktorý spolu s dinosaurami vyhladil väčšinu života na planéte.

Hoci dinosaury ako ich poznáme už dnes neexistujú, dnes po povrchu Zeme kráčajú ich potomkovia, píše portál Discover. Všetky druhy vtákov totiž pochádzajú z rovnakej rodiny živočíchov ako Tyrannosaurus Rex.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rovnako ako sú ľudia opice, tak sú vtáky dinosaurami,“ vysvetľuje Eugenia Gold, paleontologička zo Suffolk University.

Nie všetky živočíchy, ktoré tak vyzerajú, možno radiť medzi dinosaury. Lietajúce tvory v tej dobe patrili medzi pterosaury a celá skupina plazov vrátane pterodaktylov vznikli ešte pred dinosaurami. Začínali ako menšie, lietajúce tvory a až neskôr postupne rástli. Najväčšie lietajúce tvory tej doby mali rozpätie krídel väčšie ako 10 metrov, čo je približne rozpätie krídel osobného lietadla Cessna. Predpokladá sa, že prvé pterosaury mali perie, čo naznačujú ostatky druhu Tupandactylus imperator. Dnes ale neexistujú žijúci potomkovia tejto živočíšnej rodiny.

Potomkovia dinosaurov

Ďalšie plazy, ktoré dnes žijú na Zemi pochádzajú zo živočíšnej rodiny, ktorá sa vyvíjala pred dinosaurami. Príkladom sú napríklad krokodíly. Vedci ich zahrnuli do väčšej skupiny živočíchov, ktorá sa nazýva archosaury. Krokodíly sú ale s dinosaurami príbuzní menej ako vtáky. Zaujímavosťou je, že krokodíly sú príbuznejší vtákom, než k iným plazom, napríklad hadom, či jaštericiam. Čo sa týka týchto živočíchov, tie pochádzajú z ešte staršieho rodu než dinosaury a krokodíly.

Dlhú dobu sa predpokladalo, že najstarším predkom vtákov bol Archaeopteryx, ktorý sa datuje 150-miliónov rokov do minulosti. Vedci sa však stále dohadujú o tom, či sa radí do rovnakej skupiny živočíchov ako vtáky. Archaeopteryx sa totiž vyznačoval rozdielnou mobilitou ramien ako vtáky. Vedci sa tiež stále dohadujú na tom, kedy sa začalo objavovať perie na dinosauroch.

Mali ho pterosaury, čo vedie vedcov k myšlienke, že všetky dinosaury museli mať perie.

„Pravdepodobne mal perie aj T. Rex, len sa nezachovalo,“ vysvetľuje Gold.

Počas obdobia Kriedy sa začali objavovať bezzubé vtáky. V tomto období sa podľa vedcov vyvinula aj čeľaď, ktorá je najstarším predkom moderných vtákov. Dnes do nej radíme pštrosov, kiwi alebo emu.

„Keď vidíte bežať pštrosa, jeho pohyb je veľmi podobný dinosaurom,“ tvrdí Gold.

Diverzita predkov, z ktorých sa neskôr vyvinuli moderné vtáky, začala prudko rásť pred 66-miliónmi rokov, kedy nastalo masové vymieranie života na planéte vyvolaného dopadom asteroidu. Vtáky sú teda jediné, ktoré možno označiť za potomkov dinosaurov. Keď je reč o veľkých jašteroch, pojem dinosaury označuje celú skupinu živočíchov, do ktorej moderné vtáky zapadajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre