APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Ktoré aplikácie vo vašom smartfóne pristupujú k vašej polohe a kedy tak môžu robiť?

Pozrite sa, ako môžete odhaliť, ktoré aplikácie pristupujú k polohe vášho smartfónu.

Väčšina z nás sa snaží chrániť svoje súkromie, no v prípade digitálneho života, ho často podceňujeme. Mobilným aplikáciám udeľujeme rôzne povolenia, ktoré im umožňujú pracovať so širokou škálou informácií v našich smartfónoch. Jedno z citlivých povolení, ktoré udeľujeme aplikáciám, je aj prístup k polohe zariadenia. Novšie verzie Androidu umožňujú prístup k polohe smartfónu obmedziť len na moment, kedy je aplikácia aktívnou. Niektoré aplikácie, ale aj napriek tomu, pristupujú k polohe smartfónu prakticky kedykoľvek, kedy sa im to zachce. Samozrejme, aby to mohli robiť, tak sme im to museli povoliť.  Poďme sa nižšie pozrieť na to, ktoré aplikácie pristupujú k polohe smartfónu a kedy tak môžu robiť.

Ktoré aplikácie pristupujú k polohe smartfónu?

Niektoré aplikácie na to, aby mohli riadne fungovať, tak potrebujú mať prístup k polohe smartfónu. Ide napríklad o navigácie, ktoré z logiky ich fungovania musia mať prístup k tomu, kde sa práve nachádzame, aby nás vedeli navigovať do cieľa. No sú aj také aplikácie, ktoré túto informáciu nepotrebujú na to, aby riadne fungovali, no napriek tomu o ňu žiadajú. Ide zväčša o invazívne aplikácie, ktoré ďalej obchodujú s našimi dátami, a preto pri nich stojí za zváženie, či by sme ich nemali z mobilu odstrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak potrebujete zistiť, ktoré aplikácie pristupujú k polohe vášho telefónu, tak to môžete spraviť cez vstavaného Správcu aplikácií. V prípade telefónov Samsung si otvorte Nastavenia vášho mobilu. Vyhľadajte kartu Aplikácie a kliknite na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu. Z ponuky vyberte možnosť Správca povolení. Zrolujte ponuku smerom dole k možnosti Poloha a kliknite na ňu. Potom uvidíte všetky aplikácie, ktoré môžu pracovať s polohou vášho telefónu.

ktore aplikacie pristupuju k polohe smartfonu_nastavenia smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade niektorých značiek telefónov na tejto karte uvidíte aj informáciu, ktoré aplikácie majú povolené neustále pristupovať k vašej polohe. No zaujímavejším nastavením Android telefónov je karta „GPS“, resp. „Poloha“, ktorú nájdete na hlavnej stránke Nastavení vášho smartfónu. Môže sa ale volať aj inak, závisí to od toho, od akého výrobcu máte mobil. Tu uvidíte nielen aplikácie, ktoré majú neustály prístup k vašej polohe, ale aj tie aplikácie, ktoré túto funkciu aktívne použili v nedávnej minulosti.

Poznali ste tieto nastavenia? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach. Mimochodom, vedeli ste, že váš Android ukladá, kde všade ste boli v minulosti?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close