Ktoré aplikácie sú najviac náchylné na kybernetický zločin? Tie TOP používame i my Slováci!

Populárne aplikácie obsahujú o používateľoch mnoho údajov, o ktoré majú záujem aj zločinci. Ktoré aplikácie sú ale najžiadanejšie?

hackeri socialne siete
Zdroj: pixabay.com (FotoArt-Treu), Vosveteit.sk (koláž)

Náš svet je čoraz viac závislý na internetovom pripojení. Prostredníctvom neho totiž zdieľame množstvo informácií a to buď cez sociálne siete, ale aj prostredníctvom iných aplikácií, ktoré zbierajú údaje o našej aktivite. A práve spomínané údaje o aktivite sú mimoriadne cenné. Inzerenti reklám ich vážia zlatom, pretože pomocou nich vedia prispôsobiť reklamy, ktoré sa nám zobrazujú. No a tam kde je zvýšený záujem, tak tam sú aj peniaze. To dobre vedia aj kybernetickí zločinci, ktorí sa čoraz viac zaujímajú o tieto aplikácie a ich údaje. Aj štatistiky poukazujú na to, že každých 39 sekúnd dôjde niekde na webe k novému kybernetickému útoku. Na informáciu upozornil web techshielder.com.

Najzaujímavejšie aplikácie

Dôvodov na takýto kybernetický útok je mnoho. Pri veľkých firmách, ktoré majú peniaze je často vidina veľkého zárobku. Po získaní údajov útočníci žiadajú výkupné. No pri skutočných gigantoch, akými sú sociálne siete Facebook, Instagram či WhatsApp sa tieto útoky cielia skôr na menší okruh používateľov. Takto získané údaje sú následne často zneužité na iný zločin. Ide napríklad o vykonanie podvodu pod cudzím menom či zdieľanie škodlivých súborov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré aplikácie sú ale pre útočníkov zaujímavejšie, než iné. Je to spojenie viacerých faktorov ako napríklad počet používateľov, zabezpečenie systému či množstvo údajov, ktoré aplikácia o používateľoch má. Okrem týchto parametrov sa web techshielder.com zameral aj na zásady ochrany osobných údajov jednotlivých aplikácií a zahrnul taktiež intenzitu vyhľadávaní prostredníctvom Google ohľadom útokov na tieto aplikácie. Dôležitým parametrom bol taktiež počet stiahnutí danej aplikácie, pretože sa bavíme o skutočne najpopulárnejších aplikáciách na celom svete. Výsledky si môžete pozrieť na grafe nižšie.

najhackovanejšie aplikácie
Zdroj: techshielder.com

Jednoznačným víťazom sa stal Facebook, ktorý zaznamenal priemerne 550 000 vyhľadávaní mesačne ohľadom útoku. Práve Facebook patrí aj medzi najpoužívanejšie aplikácie. Každý mesiac ho totiž využíva približne 2,93 miliardy používateľov. Okrem množstva používateľov je Facebook populárny najmä preto, že zhromažďuje až 70 percent všetkých údajov používateľov. Aj preto je dôležité si sledovať svoje súkromie nielen na Facebooku. Určite sa porozhliadnite v nastaveniach súkromia a skontrolujte si všetky údaje, ktoré zdieľate so svetom.

Aj ďalšie aplikácie v zozname, ktoré dopĺňajú pomyselný stupienok víťazov, patria pod Meta. Konkrétne ide o InstagramWhatsApp. Tu sú čísla stále vysoké, no na Facebook sa veľmi nechytajú. Aj tieto aplikácie totiž zbierajú veľký počet údajov (67 percent v prípade Instagramu, WhatsApp zbiera 53 percent údajov). Pred WhatsApp sa v počte zbieraných údajov ale stihol dostať Snapchat, ktorý ich zbiera 59 percent. Kompletný graf si môžete pozrieť nižšie.

apky s najviac dátami
Zdroj: techshielder.com

Ktoré údaje sú najviac ohrozené?

Podľa percent vyššie je vidieť, že každá aplikácia zbiera iné údaje. Niektoré z nich ale potrebujú a zbierajú všetky aplikácie. Najviac ohrozenými údajmi sú telefónne čísla a e-mailové adresy. Tieto údaje zbiera každá jedna aplikácia z grafov vyššie. Ďalšími najviac zbieranými údajmi sú cookies, údaje o platobnej karte či meno a priezvisko.

Zaujímavé vie byť aj zameranie útočníkov podľa vašej polohy. Profily a údaje používateľa z anglicky hovoriacej krajiny sú totiž cennejšie, než z iných krajín. Aj preto je najviac útokov mierených na používateľov v Spojenom kráľovstve, konkrétne v Londýne. Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 16. mieste, čiže pravdepodobnosť útoku je pomerne nízka.

najhackovanejšie mestá
Zdroj: techshielder.com

Bezpečnosť v online svete rozhodne netreba podceňovať. Spoliehať by ste sa určite nemali iba na základné zabezpečenie jednotlivých aplikácií. Potrebné je využívať všetky dostupné zabezpečenia, ako kvalitné heslo či dvojfaktorové overovanie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre