Kto každý môže vidieť vašu históriu prehliadania na internete? Prehliadanie internetu nie je tak anonymné, ako sa zdá

Pozrite sa, kto každý môže potenciálne pristupovať k vašej histórii prehliadaniu internetu. Vaša história nie je tak súkromnou, ako si myslíte.

Chrome inkognito_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Internet sa stal každodennou súčasťou našich životov. Používame ho ako za účelom práce, tak aj za zábavou. To, ako ho používame, dokáže o nás veľa napovedať. Na základe histórie prehliadania internetu napríklad vieme čiastočne profilovať ľudí, vydedukovať záujmy a koníčky, zdravotné problémy, nákupné správania a podobne. Inými slovami, vieme si o človeku spraviť pomerne komplexný odhad, aký je.

Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, kto každý má prístup k vašej histórii prehliadania internetu? Pravdepodobne vás to prekvapí, ale vaša história prehliadania nie je tak súkromnou, ako sa môže zdať. Poďme sa nižšie pozrieť na to, kto každý môže k nej potenciálne pristupovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kto každý vidí vašu históriu na internete?

Ľudia, s ktorými zdieľate zariadenie

V prvom rade, históriu vašej aktivity na internete vidí každý, s kým zdieľate svoje zariadenie. Možno si hovoríte, že mažete históriu prehliadania pravidelne a tak si myslíte, že ste v bezpečí. No pravdou je, že to platí len čiastočne. Ak napríklad zdieľate počítač s niekým druhým a máte na počítači prihlásený váš Gmail, tak stačí si otvoriť nastavenia vášho účtu, kde uvidíte kompletnú históriu vašej online aktivity, hoci ste ju z prehliadača odstránili.

odstranenie historia prehliadaca a historia v google ucte
Zdroj: Vosveteit.sk

Možno si teraz hovoríte, že na zariadení, ktoré s niekým zdieľate, citlivé údaje vyhľadávate cez režim Inkognito. No aj tu vás sklameme. Prehliadanie internetu nie je anonymné, hoci dopátrať sa k tomu, čo ste na internete robili, je komplikovanejšie. V tomto prípade ale neuvidíte konkrétne názvy URL adries, ale ich IP adresy. Je to možné cez DNS záznamy. Ak chcete, aby nikto, s kým zdieľate počítač, sa vedel dopátrať k vašej histórii prehliadania internetu, tak je potrebné tieto záznamy odstrániť.

Mimochodom, ak máte zapnutú synchronizáciu na vašom Gmail účte medzi smartfónom a počítačom, tak druhá osoba, ktorá má prístup k vášmu PC, sa vie dostať k históriu prehliadaniu internetu aj z vášho smartfónu a nielen počítača. Preto stojí za zváženie, či si synchronizáciu nevypnúť.

Správca internetovej siete

Prejdime ale teraz od ľudí, s ktorými zdieľate zariadenie ďalej. Pravdepodobne aj vy na výkon vášho povolania používate pracovný počítač (alebo iné zariadenie). Vedeli ste ale, že väčšina zamestnávateľov vie, aké stránky na ňom navštevujete? Umožňujú to takzvané proxy nastavenia. Proxy je akýsi uzol. Znamená to, že ako odošlete napríklad požiadavku na otvorenie našej stránky, tak tá prejde cez server tretej strany, vďaka čomu prevádzkovateľ vašej siete vidí, že ste si otvorili náš web. Väčšina zamestnávateľov, ktorí sledujú aktivitu pracovníkov, vytvára o tom záznamy. Inými slovami, vidí históriu vášho prehliadania internetu.

Správca Wi-Fi siete

Ide o podobný princíp ako pri proxy. Aj v tomto prípade, keď posielate požiadavku na nejakú aktivitu na internete, tak tá prechádza cez Wi-Fi sieť. Útočník, no i prípade správca siete, je schopný odchytiť to, čo robíte. Mimochodom, tento trik využívajú aj útočníci pri útoku, ktorý sa volá „man-in-the-middle„. To je aj dôvod, prečo by ste nemali nikdy na verejných Wi-Fi sieťach vyplňovať citlivé údaje, ako sú napríklad informácie z platobnej karty. Útočník ich je totiž schopný zachytiť. Okrem iného správca takejto siete môže vytvárať aj logy vašej aktivity.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Online služby ako Google a ďalšie

Stránky ako Google, Yahoo!, Facebook atď. môžu vidieť vašu históriu vyhľadávania, výsledky vyhľadávania a zakaždým, keď použijete svoj účet Google alebo iný na prihlásenie sa na do nejakej služby, tak môže zbierať vašu online aktivitu.

Poskytovateľ vášho internetu

Áno, aj poskytovateľ vášho internetu vidí, čo na ňom robíte. A ani v tomto prípade vám inkognito okno nepomôže. Treba povedať, že poskytovatelia internetu cielenie nešpehujú svojich zákazníkov. No majú technické prostriedky na sledovanie a ukladanie histórie prehliadania. Môžu tak spraviť napríklad na žiadosť polície alebo iného kompetentného orgánu.

Aplikácie a rozšírenia prehliadača

Je možné, že používate na prístup k internetu rôzne aplikácie. Aj tie môžu vidieť, čo robíte. Niektoré aplikácie, ak cez ne otvárate internetové stránky, tak si ukladajú vašu aktivitu, aby s ňou neskôr pracovali. Môžu vám napríklad na základe vašej online aktivity prispôsobovať reklamu, čo je ten lepší príklad. Dobrým príkladom je Facebook aplikácia, ktorá používa vlastný prehliadač, cez ktorý sleduje, aké weby navštevujete vrátane vašej aktivity. Rovnako treba upozorniť aj na rozšírenia pre prehliadač, ktoré často monitorujú aktivitu na internete vrátane vašej histórie prehliadania.

Toto sú základné subjekty, ktoré môžu potenciálne sledovať vašu aktivitu na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre