Krehká rovnováha našej planéty: Zmiznutie jedného druhu organizmov pochovalo Zem na 5-miliónov rokov

Nová štúdia demonštruje neuveriteľné prepojenie života, podnebia a schopnosti Zeme vrátiť sa k obývateľným podmienkam.

Vymretie jedného organizmu pochovalo Zem na milióny rokov
Zdroj: Unsplash (Keith Hardy, Johannes Plenio), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Naša planéta prešla niekoľkými masovými vymieraniami života. To najhoršie nastalo pred približne 250-miliónmi rokov a počas neho vymrelo približne 80 až 90% živočíšnych druhov planéty. Bez ohľadu na škálu katastrofy, život si vždy dokázal nájsť cestu späť ako je to možné približuje výskum publikovaný v Nature Geosciences.

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo objaviť neuveriteľné prepojenie medzi životom, podnebím a schopnosťou našej planéty pozviechať sa aj po katastrofe masívnych rozmerov. O objave informuje portál Ottawskej univerzity. Vedci prakticky demonštrovali, že zmiznutie jedného druhu organizmov viedlo k tomu, že Zem nebola obývateľná niekoľko miliónov rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každý jeden organizmus preto môže hrať kritickú úlohu pri udržiavaní ekosystému planéty, hoci sa to na prvý pohľad tak nezdá. Práve tieto nenápadné organizmy môžu byť kritické pre udržiavanie biogeochemických cyklov, a preto by sme mali ako ľudstvo smerovať k ochrane planéty a všetkých žijúcich organizmov, tvrdia autori štúdie.

Po najhoršom vymieraní života na Zemi, na prelome období perm a trias, sa Zem z apokalypsy takých rozmerov spamätávala pomerne dlho, vlastne oveľa dlhšie než v prípade iných masových vymieraní, ktorých bolo dokopy päť. Vedcov zaujímalo ako je možné, že nepriaznivé podmienky pretrvávali, zatiaľ čo životu sa nedarilo postaviť sa na vlastné nohy. Po iných podobných katastrofách začali prebiehať typické regulačné procesy, ktoré viedli k obnoveniu biosféry planéty. Tie prebiehali aj počas vymierania na pomedzí období perm a trias, no z nejakého dôvodu neboli až tak efektívne ako inokedy. Životu trvalo až 5-miliónov rokov, než sa dokázal pozviechať.

Vedci v rámci novej práce zisťujú, že vymretím drobných organizmov, ktoré sa volajú mrežovce, mohlo viesť k udržaniu horúceho podnebia, ktoré bolo nepriaznivé pre život. Mrežovce sa po miliónoch rokoch vrátili opäť, čo umožnilo Zemi návrat k obývateľným podmienkam.

Pretrvávajúce globálne otepľovanie

Najväčšie vymieranie života na Zemi spôsobila masívna vulkanická činnosť v oblasti sibírskych trapov. Počas nej sa do atmosféry vylúčilo množstvo skleníkových plynov spúšťajúcich obdobie globálneho otepľovania. Zároveň sa zvýšila aj kyslosť oceánov, čo viedlo k vyhubeniu aj vodného života. V tomto prípade Zem ostala neobývateľnou po dobu 5-miliónov rokov.

To vedcov prekvapilo. Zem má určitý proces nazývajúci sa chemické zvetrávanie, ktoré planéte pomôže vrátiť sa do pôvodných podmienok pomerne rýchlo. Počas chemického zvetrávania sa mení zloženie hornín na povrchu. Vzniká vápnik, ktorý sa dostáva do oceánov a tam sa spája s oxidom uhličitým.

Čím je naša planéta teplejšia, horniny sa zvetrávajú rýchlejšie a vzniká viac uhličitanov. Tento proces pomáha našej planéte regulovať podnebie. Tento proces prebiehal aj počas najväčšieho masového vymierania života, no v tomto prípade nefungoval. Až s návratom mrežovcov sa dokázala Zem vrátiť k pôvodným podmienkam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre