SpravodajstvoVeda a výskum

Vzorky z južnej Číny približujú najhoršie vymieranie života na Zemi: Objavili ďalšieho vinníka

Pred približne 250-miliónmi nastalo jedno z najdrastickejších vymieraní života na Zemi. Vinníkov je niekoľko

Pred približne 250-miliónmi rokov, ku koncu obdobia Perm, nastalo jedno z najdrastickejších masových vymieraní života na Zemi za posledných 500-miliónov rokov. Vedci z New York University objavili, čo mohlo prispieť k vyhynutiu približne 80 až 90% živočíšnych druhov planéty.

Viac informácií o tejto katastrofe im poskytla analýza minerálov, objavených v južnej časti Číny. Tá prináša ďalšie dôkazy o tom, že za masívnymi vymieraniami života môžu stáť sopečné erupcie, vedúce k takzvanej „vulkanickej zime“.  Počas výrazných sopečných erupcií do atmosféry planéty unikne množstvo popola a iných látok, ktoré môžu zablokovať slnečné svetlo. To vedie k zníženiu teplôt na planéte. Spolu s inými faktormi v tej dobe sa život nedokázal prispôsobiť a začal vymierať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na konci obdobia perm sa odohrala globálna environmentálna pohroma, ktorá mala významný dopad na suchozemské a vodné ekosystémy,“ vysvetľuje Michael Rampino, jeden z autorov štúdie.

Celé desaťročia vedci skúmali, čo by mohlo vyvolať tak výraznú globálnu katastrofu. V minulosti ich výskum zaviedol k Sibírskym trapom, obrovskému regiónu vulkanických hornín. Tento región vznikol ako dôsledok sopečných erupcií, ktoré zároveň vypustili do ovzdušia obrovské množstvo oxidu uhličitého. Predpokladalo sa, že to vyvolalo globálne otepľovanie a zníženie kyslíku v oceánoch, kvôli čomu sa vodný život zadusil.

Globálne ochladenie

Nový výskum však v južnej Číne objavil meď a ortuť, ktoré sa datujú do konca obdobia perm. Výskumníkov zaujala hlavne ich kompozícia, ktorá sa vyznačovala niekoľkými anomáliami. Predpokladá sa, že anomálie vznikli kvôli emisiám, bohatým na síru, ktoré vznikli kvôli sopečným erupciám.

Vzorky z južnej časti Číny prinášajú viac svetla do najzávažnejšieho masového vymierania života na Zemi
Zdroj: New York University

Čo je však dôležité, vypustené emisie mohli vyvolať rapídne ochladzovanie a to až o niekoľko stupňov Celzia. Výskumníci predpokladajú, že toto ochladzovanie nastalo ešte pred obdobím globálneho otepľovania. Výskum dáva do popredia fakt, že erupcie v oblasti sibírskych trapov neboli jedinou príčinou jedného z najzávažnejších masových vymieraní života na Zemi. K nemu prispeli aj erupcie v južnej časti Číny a pravdepodobne aj v iných častiach planéty.

Zem si už v minulosti prešla niekoľkými vymieraniami života, pričom tých najväčších bolo päť. Najznámejšie vymieranie života sa odohralo pred približne 66-miliónmi rokov. V tej dobe do Zeme narazil približne desaťkilometrový asteroid Chixulub. Nový výskum priblížil situáciu, ktorá sa odohrala okamžite po náraze asteroidu.

Chixulub zasiahol polostrov Yucatán a autori štúdie sa domnievajú, že najneskôr do niekoľkých minút horelo všetko, čo sa nachádzalo v rádiuse 2 500 km od miesta, kde asteroid dopadol. Asteroid Chixulub narazil do Zeme rýchlosťou viac ako 72-tisíc km/h.

Prvé masové vymieranie nastalo pred 444-miliónmi rokov, na prelome období ordovik a silur. V tom čase sa však život nachádzal len v mori a na súši len začali rásť rastliny. Aj v tomto prípade mohla byť na vine vulkanická činnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close