Kontroverzná AI funkcia Microsoftu dostala hardvérové požiadavky: Na väčšine počítačov nepôjde

Kontroverzná AI funkcia Microsoftu, Recall, na väčšine zariadení nepôjde. Spoločnosť odhalila hardvérové požiadavky a tie sú vysoké.

Počítače od Microsoftu s AI funkciou Recall môžu špehovať všetko, čo na zariadení robíte
Zdroj: Vosveteit.sk, AI, Wikimedia (Microsoft Corporation), Úprava: Vosveteit.sk

V máji spoločnosť Microsoft predstavila počítače Copilot+, ktoré budú obsahovať mimoriadne kontroverznú funkciu Recall.  

Microsoft túto funkciu prezentuje ako možnosť rýchlo a pohodlne dohľadať všetko, čo ste na počítači robili. Realita je však taká, že pôjde o AI nástroj, ktorý každých pár sekúnd vytvoriť snímku obrazovky a zachytí čokoľvek, čo práve na počítači robíte. Môžete niekomu písať osobnú správu alebo pracovať s citlivými údajmi, umelá inteligencia to zachytí a uloží.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informuje portál Windows Latest, Microsoft nedávno odhalil hardvérové požiadavky pre funkciu Recall. Zdá sa, že túto funkciu nebude mať až tak veľa počítačov, ako sa spočiatku predpokladalo. Recall patrí nepochybne medzi najzaujímavejšie AI funkcie, aké Microsoft s počítačmi Copilot+ predstavil. Zároveň však pôjde o funkciu, ktorú dostane len limitovaný počet zariadení.  

Recall funkcia sa limituje (aktuálne) len na procesory Snapdragon X. Microsot vysvetľuje, že procesory od Intelu alebo AMD nemajú potrebný výkon. Na správne fungovanie funkcie sa vyžaduje procesor s výkonom 40 TOPS a viac (Tera Operations per Second). Okrem toho potrebujú počítače minimálne 16 GB RAM a 225 GB ukladacieho priestoru.  

Podporované procesory Snapdragon X Elite/Plus dosahujú výkon “neurónového procesora” NPU 45 TOPS. Pre porovnanie, Intel Meteor Lake dosahuje 11 TOPS a AMD Ryzen Hawk Point 16 TOPS.  

Mnohé zariadenia funkciu Recall nedostanú 

Ako môžeme vidieť, hardvérové požiadavky pre funkciu Recall sú vysoké. Microsoft ale tvrdí, že tento výkon je potrebný pre bezproblémové fungovanie a zabezpečenie užívateľských dát. Ako sme už spomenuli, Recall spoločnosť navrhla tak, aby videl úplne všetko, čo v počítači robíte.  

Umelá inteligencia uvidí nielen to, aké aplikácie používate, ale aj ako aplikácie používate. K tomu môže vidieť aj vaše konverzácie v četovacích aplikáciách, ako napríklad WhatsApp. Povedzme, že ste si s kolegom dohodli pracovné stretnutie. Umelej inteligencii môžete povedať, aby sa pozrela na vaše konverzácie a našla detaily ohľadom stretnutia, napríklad kedy sa máte stretnúť, alebo čoho sa stretnutie týka.  

Užívatelia zároveň majú možnosť umelej inteligencii zakázať, aby nazerala do vybraných aplikácií. Zároveň môžu vytvorené screenshoty manuálne vymazať. Microsoft navyše tvrdí, že tieto dáta sa nikde neposielajú a sú dôsledne zabezpečené.  

Napriek tomu ľudia Microsoftu neveria. Nejde o prvý krok, ktorým spoločnosť zasiahla do súkromia užívateľov. Dokonca aj bezpečnostní experti tvrdia, že nová funkcia Recall predstavuje dokonalý špehovací nástroj. Nepomáha tomu ani fakt, že umelá inteligencia nemá žiadne vstavané filtre. Znamená to, že bez problémov zachytí napríklad vaše číslo platobnej karty.

Bezpečnostní experti sa obávajú, že malvér môže pre AI funkciu predstavovať najväčší problém. Dáta sú na vašom zariadení rozšifrované, čo znamená, že ich môže malvér teoreticky prečítať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre