APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Prenasleduje vás niekto, či špehuje cez WhatsApp? Takto môžete skryť vašu online aktivitu pred stalkerom!

Pojem stalker určite nie je príjemný, najmä ak sa taký človek na vás nalepí. Pomocou týchto krokov sa vo WhatsAppe pred stalkermi skryjete.

Čím ďalej, tým viac sa nielen na internete spomína slovo bezpečnosť a ako ju zabezpečiť v čo najväčšej miere. V takom prípade si väčšina vybaví nejakého hackera, prípadne veľkú spoločnosť, ktorá zbiera dáta vo veľkom. Získavanie údajov o druhých ale prebieha aj na oveľa nižšej úrovni.

Vyhnite sa stalkerom

Stalkeri zväčša operujú na nižšej úrovni a ich ciele sú vytvorené vo väčšine prípadov iba zo zvedavosti. Doba sociálnych sietí otvorila takýmto ľuďom dovtedy nepoznané možnosti. To, čo zdieľame je samozrejme na nás, no existujú aplikácie, v ktorých si k sebe človek chce pustiť iba skutočne tých najbližších.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi takéto aplikácie určite patrí WhatsApp, ktorý ale za tie roky dostal toľko funkcionalít, že je prakticky kópiou Messengera. Zdieľanie príbehov (statusov) alebo vašej online aktivity vie ale sledovať každý, kto má vaše číslo, čiže aj úplne náhodný ľudia, s ktorými ste si raz vymenili telefonát.

To nie je zrovna príjemná situácia. WhatsApp ale s každou aktualizáciou uvádza rôzne novinky a vylepšenia, ktoré nám lepšie pomáhajú k manažovaniu nášho súkromia. Preto sa dnes pozrieme na to, ako sa v aplikácii WhatsApp vyvarovať stalkerom.

Online aktivita

To, kedy ste boli naposledy online vie byť užitočná informácia pre druhú stranu, no pre nepovolanú osobu to vie byť neuveriteľne zaujímavý údaj, ktorým vie sledovať vašu dennú aktivitu. Kedysi sa dalo zdieľanie tejto aktivity vypnúť iba nadobro pre všetkých. Dnes túto funkcionalitu viete vypnúť aj pre konkrétne osoby.

Pre zmenu zobrazovania aktivity otvorte menu v pravom hornom rohu (tri bodky) a otvorte Nastavenia. Následne prejdite do sekcie Účet.

whatsapp účet
Zdroj: vosveteit.sk

V tejto sekcii vyberte možnosť Súkromie.

Zdroj: vosveteit.sk

Potom vyberte možnosť Naposledy online.

whatsapp naposledy online
Zdroj: vosveteit.sk

V tejto sekcii viete úplne vypnúť zobrazovanie vašej aktivity, alebo viete vybrať konkrétne kontakty (Moje kontakty okrem…), ktorým sa vaša aktivita nezobrazí. Výber tejto možnosti vám otvorí zoznam vašich kontaktov, z ktorého iba vyberiete osoby, ktorým nechcete aby sa zobrazovala vaša online aktivita. 

whatsapp moje kontakty okrem
Zdroj: vosveteit.sk

Profilová fotka

Aj taká profilová fotka vie byť pre takého stalkera zaujímavá. Jej zobrazenie viete nastaviť podobne, ako zobrazenie online aktivity. Preto znova prejdite v Nastaveniach do sekcie Súkromie, kde vyberte možnosť Profilová fotka. Následne viete nastaviť jej zobrazovanie úplne rovnako, ako v prípade vyššie.

Skrytie vašich informácií

Aj keď WhatsApp zďaleka nie je Facebook, tak váš profil vie stále poskytnúť mnoho informácií, ako napríklad vaše meno (prezývku), či popis vášho profilu. V sekcii Súkromie viete taktiež zmeniť ich zobrazenie, úplne rovnako, ako v prípadoch vyššie. Preto v sekcii Súkromie otvorte možnosť Informácie a nastavte ich zobrazovanie.

Zobrazovanie statusu

Pomocou statusu viete na 24 hodín zdieľať nejakú informáciu, podobne ako v prípade príbehov na rôznych iných platformách. A áno, aj v tejto oblasti poskytuje WhatsApp rôzne možnosti zobrazovania, ktoré sú ale o čosi pokročilejšie. Pri statusoch totiž existuje možnosť zobrazenia daného statusu iba konkrétnym osobám. Preto si viete vybrať, buď zobrazíte status všetkým osobám okrem vybraných, alebo ho zdieľate iba konkrétnym osobám. 

whatsapp zobrazenie statusu
Zdroj: vosveteit.sk

Toto nastavenie je znova v sekcii Súkromie pod názvom Status.

Veríme, že tieto kroky a nastavenia vám pomôžu k lepšej ochrane súkromia najmä pred rôznymi stalkermi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close