Spravodajstvo

Koľko peňazí zaplatíte za elektrinu, ktorú spotrebujú bežné spotrebiče v domácnosti za jeden rok?

Čo vás stojí prevádzka bežných elektrických spotrebičov v domácnosti? Pozrite sa, ako vypočítate náklady na elektrinu, ktorú za ne platíte!

Posledné mesiace sa čoraz viac hovorí o cene elektriny. Dôvodom je aktuálna energetická kríza, ktorá ženie cenu elektriny na hor. To je aj dôvod, prečo mnohí z nás hľadajú spôsoby, ako ušetriť. Nedávno sme si ukázali, že vyťahovanie nabíjačiek z elektrických zásuvok, nedáva väčší ekonomický zmysel. Ani vypínanie Wi-Fi routera alebo spotrebičov, ktoré sa po krátkej dobe prepnú do režimu spánku. Poďme sa teraz spolu nižšie pozrieť na to, ktoré spotrebiče v domácnosti, bývajú najväčším žrútom elektrickej energie.

Zariadenia nižšie sme vyberali podľa ich popularity a aby odzrkadľovali strednú triedu. To znamená, že nejde o tie najvybavenejšie spotrebiče, ale ani o tie najhoršie z pohľadu energetickej triedy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, stará chladnička môže mať oveľa väčšiu spotrebu!

Spomedzi domácich spotrebičov najväčším žrútom elektrickej energie často býva chladnička s mrazničkou. Je to preto, že funguje nepretržite 24/7 a spotreba je pomerne vysokou. Priemerná novšia chladnička môže mať spotrebu okolo 175 kWh (energetická trieda C), čo pri cene elektriny 0,157€/kWh, predstavuje ročný náklad niečo málo pod 30€. Staršie chladničky môžu mať spotrebu ale aj dva až trikrát vyššiu!

Aj keď sa elektrická rúra alebo elektrický sporák nepoužívajú nepretržite, tak na svoje fungovanie potrebujú pomerne veľa elektriny. Napríklad elektrických sporák MORA ES 130 MW, má spotrebu energie 0,94 kWh (energetická trieda B). Keď vychádzame z toho, že každý deň strávime v priemere hodinu varením, tak za rok zaplatíme približne 55€. Mimochodom, priemerná rýchlovarná kanvica spotrebuje na zohriatie vody približne 0,1 kWh, zatiaľ čo elektrický sporák potrebuje na zohriatie rovnakého objemu vody aj dvakrát toľko energie. Preto ak si pripravujete čaj, tak siahnite po kanvici, je to lacnejšie.

Keď už hovoríme o elektrickom sporáku, tak musíme spomenúť aj mikrovlnku. Aj v tomto prípade sme siahli po jednej z najpredávanejších mikrovlniek, konkrétne po modely Eta 0209. Tá má maximálnu spotrebu 1050 W. Pri ročnom odhade spotreby do 50 kWh, náklady na jej chod sú do 8€.

Pračka je ďalším spotrebičom, ktorý nájdeme v takmer každej domácnosti. Napríklad model AEG ProSteam L7FBE48SC, ktorý patrí medzi tie populárnejšie, má spotrebu elektriny približne 63 kWh/100 pracích cyklov. Znamená to, že prevádzka tohto modelu práčky nás stojí okolo 10,5€/rok.

Podobnú spotrebu energie ako práčka, má aj umývačka riadu. Napríklad model Bosch SMV4EVX15E má spotrebu 74 kWh/100 cyklov. Ide o umývačku riadu, ktorá patrí do energetickej triedy C. Ročné náklady na chod umývačky riadu pri stovke umytí sú necelých 12€. Samozrejme, hovoríme o len o nákladoch na elektrinu. Vo všeobecnosti ale platí, že umývačky minú výrazne menej vody, ako keď umývame riad ručne.

Televízor vás môže stáť najviac peňazí

Televízor je ďalším spotrebičom, ktorý nájdeme v takmer každej domácnosti. V niektorých domácnostiach nájdeme nie jeden, ale hneď dva alebo tri. Priemerné náklady na chod televízora so spotrebou 115 kWh/1 000h (energetická trieda G) pri sledovaní televízora 3 až 6 hodín denne, sa môžu vyšplhať na 20€ až 40€/rok. Stavíme sa ale, že aj vo vašej domácnosti sledujete televízor na pozadí, napríklad počas upratovania alebo varenia. Reálne tak môže byť zapnutý aj oveľa dlhšie.

Bezpochyby vo väčšine rodín nájdeme aj notebooky alebo počítače. Pri odhade nákladov na chod notebooku, vychádzame zo zariadenia HP ProBook 455 G8, ktoré patrí medzi najpredávanejšie notebooky. Jeho príkon je 45 W, čo predstavuje spotrebu energie pri 10 hodinách jeho používania 0,45 kWh. To znamená, že za chod notebooku, ak ho používame 10 hodín denne, za rok zaplatíte približne 26€. Pri herných počítačoch môže byť ale spotreba aj niekoľkokrát vyššia.

Ako vypočítať náklady na chod elektrických spotrebičov?

Na to, aby ste vypočítali spotrebu energie a náklady na chod spotrebičov, tak potrebujete poznať približný odhad výkonu a cenu za kWh. Cena elektrickej energie sa udáva v kWh a pozostáva z dodávky elektriny, ceny za distribúciu a ďalších taríf). Poplatok, ktorý platíte za energiu, nájdete vo faktúra od vášho dodávateľa elektrickej energie. My sme pri výpočtoch vychádzali z našej ceny energie.

Následne stačí vynásobiť čas výkonom a dostanete spotrebu. Vzorec teda je:

Výkon x Čas = Spotreba

Ak máte napríklad elektrický radiátor s výkonom 900W (0,9kW) a máte ho zapnutý 4 hodiny denne, tak vzorec by vyzeral nasledovne:

0,9kW (odhadovaný výkon)  x 4h (čas, ako dlho beží spotrebič) = 3,6kWh (spotreba)

K výslednej cene za energie sa dopracujete potom, ako vynásobíte spotrebu x kWh. V našom vzorom príklade to je:

3,6kWh (odhadovaný výkon) x 0,157€/kWh (cena) = 0,565€ (reálny náklad / 4 hodiny)

Ako si vybrať úsporný spotrebič?

Ak plánujete kúpu nového spotrebiča, tak by ste sa mali pozerať po energetickom štítku, na ktorom môžete vidieť odhad spotreby energie. Vo všeobecnosti síce platí, že čím efektívnejšie pracuje zariadenie, tak tým je drahšie, ale plynúcim časom sa vám rozdiel v cene vráti pomerne rýchlo. Platí to najmä pri energeticky náročnejších spotrebičoch.

„Nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci“, hovorí známe príslovie.

Len pre zaujímavosť, od marca 2021 musia výrobcovia elektroniku označovať ich novými energetickými štítkami. Vo väčšine prípadov platí, že najúčinnejšie výrobky spred roklu 2021, sú dnes označené ako „B“, „C“ alebo „D“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close