Koľko elektriny spotrebuje nečinný televízor alebo počítač? Táto odpoveď vás možno prekvapí!

S dnešnými cenami elektriny sa každý snaží ušetriť na rôznych miestach. Pozrite sa, koľko energie spotrebujú vaše spotrebiče.

tlacidlo zapinania notebooku
Zdroj: unsplash.com (Ashkan Forouzani)

Šetrenie elektrickej energie sa dnes stalo horúcou témou medzi viacerými domácnosťami. Každý sa snaží ušetriť čo najviac, a tak niektoré domácnosti začali pri nečinnosti odpájať svoje počítače zo zásuvky či vypínať televízor tlačidlom a nie ovládačom. Tejto témy sa chytili aj viaceré médiá či ľudia na sociálnych sieťach, ktorí sa nám snažia poradiť, ako môžeme ušetriť čo najviac energie. Koľko elektriny však spotrebuje bežný spotrebič pripojený do zásuvky? A ako môžeme spoznať, že nejakú energiu vôbec spotrebováva? Na túto problematiku sa pozrel bližšie portál howtogeek.com. My vám teraz vďaka tomu prezradíme, ako to vlastne je s energiou spotrebovávanou mimo aktívneho používania spotrebiča.

Spotrebuje naša elektronika nejaké množstvo elektriny?

V prvom rade by sme si mali ujasniť, ktorá elektronika sa môže nachádzať v režime standby, teda v režime, ktorý dokáže spotrebovať menšie množstvo energie. Nejde totiž len o televízor alebo počítač. V skutočnosti sa to môže vzťahovať aj na inteligentné žiarovky, kávovary či dokonca herné konzoly. Možností je viac, a preto by sme sa mali držať základných bodov, ktoré nám odhalia, že sa zariadenie nachádza v režime standby. V tomto režime dokáže spotrebovať menšie množstvo elektriny, no nie je to tak, ako tomu bolo v minulosti. Vo všeobecnosti sa však zariadenia môžu nachádzať v režime standby ak spĺňajú aspoň jednu z týchto charakteristík.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Zariadenie či jeho nabíjacia časť je teplá na dotyk aj pri dlhšej nečinnosti
  • Zariadenie sa dá ovládať na diaľku napríklad prostredníctvom diaľkového ovládania či smartfónu
  • Zariadenie má menšie svetielka či displeje aktívne aj po vypnutí
  • Zariadenie je programovateľné alebo dokáže uchovať nastavenia aj bez batérie medzi jednotlivými vypnutiami
  • Zariadenie má zabudovaný časovač a dokáže funkcie vykonávať automaticky s naplánovaním príkazu

Len pre zaujímavosť, staršie televízory typu CRT museli mať mierne predhriaté elektrónky, aby sa bol televízor schopný zobudiť v priebehu 2-3 sekúnd z režimu nečinnosti. Historicky boli záťaže na pohotovostný režim oveľa väčším problémom ako dnes.

Koľko energie pri tom vieme spotrebovať?

Z minulosti je zaužívaný stereotyp, že elektronika v režime standby vie spotrebovať veľké množstvo energie. Staršie zariadenia skutočne spotrebovali veľké množstvo elektriny aj vo chvíli, kedy sa nevyužívali. To už dnes tak veľmi neplatí a zatiaľ čo v minulosti vedeli elektronické zariadenia spotrebovať aj 10W energie a dokonca aj viac, dnes takáto elektronika spotrebuje približne 1W alebo menej. Nejde teda o veľké čísla a nemusíme z toho dôvodu neustále odpájať náš televízor či počítač zo zásuvky.

Tlacidlo zapinania a vypinania notebooku vo windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Dnešné technológie nám umožňujú akýsi komfort, pričom naplánovanie času, kedy nám náš kávovar spraví kávu alebo nastavenie automatického zapínania svetiel by sme určite za nižšiu spotrebu energie nevymenili. Ak však stále preferujete vypínanie televízoru tlačidlom alebo neustále odpájanie počítača z elektriny, brániť vám v tom nebudeme. Mali by ste ale vedieť, že spotreba energie je dnes už v tomto prípade minimálna a stereotyp z minulosti už dávno neplatí. Teda v prípade, že ste svoje naozaj staré spotrebiče už vymenili za novšie.

Akým spôsobom doma šetríte energiu vy? Limitujete aj zariadenia v režime standby? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre