Klimatické zmeny nám už „trieskajú na dvere“: Už niet jedinej pochyby o tom, že sa planéta nachádza uprostred krízy, tvrdí správa

Na nedávno publikovanej správe sa podieľali výskumníci z celého sveta. Tí opäť pripomínajú vážnosť klimatických zmien.

Klimatická kríza nám už trieska na dvere, varujú vedci
Zdroj: Unsplash (Dave Hoefler, Max LaRochelle), Úprava: Vosveteit.sk

Naša planéta sa bez najmenších pochýb nachádza uprostred klimatickej krízy, tak znie názor medzinárodnej výskumnej koalície.

Naša planéta má približne 35 rôznych faktorov, ktoré určujú jej celkový „zdravotný stav“, vysetľuje portál univerzity Exeter. Ako však uvádzajú autori novej správy, 16 z nich dosiahlo rekordné extrémne hodnoty. Správa sa zameriava na monitorovanie prípadov extrémnych horúčav, ničenie stromov dôsledkom požiarov, či zvýšený výskyt prípadov horúčky dengue, ktorá sa šíri komármi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po pandémii COVID-19 vedci zaznamenali oveľa vyššiu spotrebu fosílnych palív a zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére Zeme. Teraz sa hodnota drží na 418 častí na milión, čo je najväčšia koncentrácia CO2 v histórii planéty.

„Ako môžeme vidieť, ročne pribúdajú prípady klimatických katastrof. Niet pochýb o tom, že sa nachádzame uprostred vážnej klimatickej krízy. Ak budeme pokračovať v tom, čo robíme, čakajú na nás oveľa horšie veci,“ varuje Christopher Wolf, jeden z vedúcich štúdie.

Autori správy vyzývajú aj ďalších vedcov, aby sa zapojili do snahy podporiť vedecké prístupy k problému a jednotlivých rozhodnutiach na jeho riešenie. Musíme chrániť našu prírodu a zastaviť produkciu emisií z používania fosílnych palív. Poukazujú na to, že už v roku 1992 viac ako 1 700 vedcov podpísalo otvorený list, ktorý mal byť varovaním pre ľudstvo. Odvtedy sa emisie zvýšili o 40%.

Míľovými krokmi

Teploty rastú naďalej a hoci pomaly, autori správy sa obávajú toho, že riziko niektorých klimatických katastrof, sa môže zvyšovať míľovými krokmi.

Táto správa nie je jedinou, ktorá varuje o hrozbách globálneho otepľovania a klimatických zmien. Dnes sa čoraz častejšie objavujú varovné štúdie. Tie hovoria že síce máme ešte čas, no veľa nám ho neostáva. Ľudstvo sa nachádza na kritickej križovatke a naše rozhodnutia výrazne ovplyvnia životy našich potomkov.

Svet sa nachádza uprostred krízy a po globálnej pandémii rastie napätie vďaka prebiehajúcej vojne na Ukrajine. Zároveň sme sa však stali závislejšími na fosílnych palivách. Už teraz môžeme postrehnúť dopad globálneho otepľovania na naše zdravie. Úmrtia, kde hralo hlavnú úlohu teplo, sa za posledné desaťročia zdvojnásobili. Tento rok sme mohli byť svedkami viacerých teplotných rekordov, či už v Anglicku, alebo v niektorých častiach Európy. Teploty počas leta dosiahli 40 stupňov Celzia.

Situácia si vyžaduje výrazné kroky, no ak by ľudstvo stihlo na prebiehajúcu krízu zareagovať včas, výhody by sa postupne zvyšovali. Získali by sme istotu v oblasti zdravia, produkcie potravín a hlavne dostupnej energie. Vedci ako riešenie vidia prechod na čisté a obnoviteľné zdroje energie.

Autori nedávno publikovanej správy dodávajú, že sa stačí pozrieť všade okolo nás, ak chceme vidieť hrozbu, ktorú globálne otepľovanie predstavuje. Čoraz častejšie sa stretávame s rozsiahlymi požiarmi, záplavami a masívnymi búrkami. Ako píšu autori, globálne otepľovanie už stojí na prahu a trieska nám na dvere.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre